İnsan kaynaklı afetlere karşı özel güvenlik görevlilerinin iş sağlığı ve güvenliği algısı
Occupational health and safety perception of private security guards against human-caused disasters
  1. Tez No: 694716
  2. Yazar: ATİLLA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHRİ GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
İnsanların can, ırz ve mal güvenliğini her türlü saldırıdan korumak ve huzur ortamında kişilerin yaşamasını sürdürmek amacıyla, güvenlik hizmetleri verilirken başlıca fiziksel ve psikososyal olmak üzere pek çok risk unsuru ile karşılaşılmaktadır. Özel güvenlik görevlileri vazifelerini ifa ederken, insan kaynaklı afet sınıfına dâhil edilen, fiziksel saldırı, silahlı saldırı, toplumsal eylem, bombalı saldırı, terör eylemi, bıçaklı yaralama, sabotaj eylemi, endüstriyel kaza, ulaşım kazası ve iş kazası gibi istenmeyen pek çok olayla karşılaşabilmektedir. İnsan kaynaklı afet durumunda, özel güvenlik görevlilerinin kendilerini, çalışma arkadaşlarını ve korumakla yükümlü olduğu diğer kişileri; her türlü fiziksel, kimyasal, biyolojik, psikososyal risk etmenlerinden uzak tutmak amacıyla, iş sağlığı ve güvenliği bağlamında bir takım önlemler alması gerekmektedir. Bu çalışmada insan kaynaklı afetlere karşı özel güvenlik görevlilerinin iş sağlığı ve güvenliği bilinç düzeyi incelenmiştir. Toplanan veriler SPSS programı kullanılarak; Mann Whitney-U, Kruskal Wallis-H ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı metotları ile analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, insan kaynaklı afetlere karşı, özel güvenlik görevlilerinde iş sağlığı ve güvenliği algısı ile cinsiyet, eğitim düzeyi, pozisyon değişkenleri arasında anlamlı farklılık görülmezken; yaş, mesleki tecrübe ve gelir düzeyi değişkenleri ile bilinç düzeyi arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Özel güvenlik personelinin insan kaynaklı afetlere karşı iş sağlığı ve güvenliği bilinç düzeyi ile yasal düzenlemeler hakkında bilgi düzeyi, hizmet içi eğitimlere katılma, ilk yardım konusunda yeterlilik ve acil durum prosedürlerine hâkimiyet değişenleri arasında pozitif yönde ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to protect the safety of people's lives, rape and property from all kinds of attacks and to maintain the life of people in a peaceful environment, many physical and psychosocial risk elements are encountered when providing security services. Private security officers can face many human-caused disasters such as physical attack, armed attack, social action, bomb attack, terrorist act, knife wounding, sabotage act, industrial accident, transportation accident and work accident while performing their duties. In the event of human-induced disaster, the private security officers themselves, their colleagues and other people they are obliged to protect; in order to keep away from all kinds of physical, chemical, biological and psychosocial risk factors, it is necessary to take some precautions in the context of occupational health and safety. In this study, the level of occupational health and safety awareness of private security officers against human-caused disasters was examined. Collected data using SPSS program; Mann Whitney-U, Kruskal Wallis-H and Pearson Product Moments Correlation Coefficient methods were analyzed. As a result of the research, while there is no significant difference between the perception of occupational health and safety in private security guards and the variables of gender, education level, position in the institution against man-made disasters; it was determined that there was a significant difference between the age, professional experience and income level variables and the level of consciousness. It has been concluded that there is a positive relationship between the level of occupational health and safety awareness of private security guards against human-induced disasters and level of knowledge about legal regulations, participating in in-service training, proficiency in first aid and dominance of emergency procedures.