Kendini dinleme ve öz değerlendirme modeliyle telaffuz öğretiminin Türkçe öğrenen yabancı uyruklu öğrencilerin sesletim becerilerine etkisi
The effect of pronunciation teaching with the model of self-listening and self-assessment on the voiceness skills of foreign students learning Turkish
  1. Tez No: 694737
  2. Yazar: RÜMEYSA UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFA ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, kendini dinleme ve öz değerlendirme modeliyle telaffuz öğretiminin Türkçe öğrenen yabancı uyruklu öğrencilerin sesletim becerilerine etkisini belirlemektir. Karma yöntemin kullanıldığı araştırmanın nicel boyutunu deneysel desenlerden“ön test-son test kontrol gruplu seçkisiz desen”, nitel boyutunu ise deney grubuyla yapılan görüşmelerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Araştırma grubunu ana dili Arapça olan 6 yabancı uyruklu öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcılarla, araştırmacı tarafından oluşturulan model ses kayıtları kullanılarak 8 hafta boyunca ses, seslem, sözcük, cümle, tekerleme ve metin çalışmalarını içeren telaffuz öğretimi gerçekleştirilmiştir. Uygulama sürecinde deney grubundaki katılımcılar her çalışmada model ses kayıtlarını dinledikten sonra kendi seslerini kaydetmişler ve kendi ses kayıtlarını dinleyerek telaffuz yanlışlarını kendileri düzeltmişlerdir. Ayrıca deney grubundaki katılımcılar her çalışmada öz değerlendirme formu doldurarak kendilerini değerlendirmişlerdir. Kontrol grubundaki katılımcılar ise model ses kayıtlarını dinledikten sonra telaffuzlarıyla ilgili sorunları araştırmacının verdiği geri bildirimlere göre düzeltmişlerdir. Araştırmanın nicel verileri telaffuz eğitimi öncesinde ve sonrasında katılımcılara sesli okutulan bir hikâyeden elde edilen ses kayıtlarının değerlendirilmesiyle ve deney grubunun her çalışmada doldurduğu öz değerlendirme formlarıyla; nitel verileri ise uygulamalar sonrasında deney grubuna yöneltilen görüşme sorularıyla elde edilmiştir. Araştırmada deney ve kontrol gruplarının sesli okumalarından elde edilen ses kayıtları, Praat 6.0.01 programı kullanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen nicel veriler betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Deney grubunun öz değerlendirme puanları ile son test puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek için deney grubunun verileri Excel programına kaydedilmiş ve ayrı ayrı hesaplanarak değerlendirilmiştir. Deney grubundaki katılımcılarla yapılan görüşmelerden elde edilen nitel veriler ise betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonunda kendini dinleme ve öz değerlendirme modeliyle yapılan telaffuz öğretiminin sesletim becerisi konusunda başarıyı artırdığı ve katılımcıların bu yönteme yönelik olumlu görüş belirttikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu durumdan hareketle, kendini dinleme ve öz değerlendirme modeliyle telaffuz öğretiminin Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin sesletim becerilerini geliştirmede etkili olduğu düşüncesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of pronunciation teaching with self-listening and self-evaluation model on the pronunciation skills of foreign students learning Turkish. The quantitative dimension of the research, in which the mixed method was used, consists of the experimental designs“pretest-posttest random design with control group”, and the qualitative dimension consists of the data obtained from the interviews with the experimental group. The research group consists of 6 foreign students whose mother tongue is Arabic. Pronunciation teaching including sound, syllable, word, sentence, rhyme and text studies was carried out with the participants for 8 weeks by using model audio recordings created by the researcher. During the application process, the participants in the experimental group recorded their own voices after listening to the model voice recordings in each study and corrected their pronunciation mistakes by listening to their own voice recordings. In addition, the participants in the experimental group evaluated themselves by filling out a self-evaluation form in each study. The participants in the control group, on the other hand, corrected their pronunciation problems according to the feedback given by the researcher after listening to the model audio recordings. The quantitative data of the study were evaluated by the evaluation of the audio recordings obtained from a story read aloud to the participants before and after the pronunciation training, and the self-evaluation forms that the experimental group filled in each study; qualitative data were obtained through interview questions directed to the experimental group after the applications. In the research, the audio recordings obtained from the audio readings of the experimental and control groups were analyzed using the Praat 6.0.01 program. Quantitative data obtained were analyzed with descriptive analysis technique. In order to determine the relationship between the self-evaluation scores of the experimental group and the post-test scores, the data of the experimental group were recorded in the Excel program and evaluated by calculating separately. Qualitative data obtained were analyzed with the descriptive analysis technique. At the end of the study, it was concluded that pronunciation teaching with self-listening and self-evaluation model increased the success in pronunciation skills and the participants expressed positive opinions about this method. Based on this situation, it was concluded that teaching pronunciation with the model of self-listening and self-evaluation is effective in improving the pronunciation skills of those who learn Turkish as a foreign language.