Kristevan reading of Annie Denton Cridge's Man's Rights; or, How Would You Like It? Comprising Dreams
Annie Denton Cridge Erkeklerin Hakları adlı eserinin Kristeva'nın teorisine göre incelenmesi
- Tez No: 694744
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin amacı toplumda gücü elinde bulunduran kesim tarafından kendi pozisyonunu korumak amacıyla geliştirilen söylem ile cinsiyet rollerini Julia Kristeva'nın teorisi ışığında Annie Denton Cridge'in Man's Right; or, How Would You Like It? (1870) eseri üzerinden incelenmesidir. Bu eserin özellikle seçilmesinin nedeni, eserin geç Viktorya döneminde yazılması ve toplumdaki endüstri devrimiyle gelen ilerlemeler ile birlikte cinsiyet eşitsizliği gibi önemli bir konuyu başarılı bir şekilde yansıtmasıdır. Diğer bir deyişle, Cridge eserinde toplumda gücü elinde bulunduran erkekler tarafından kadın üzerinde uygulanan baskıyı ve kadınların sosyal hayattan nasıl dışlandığını cinsiyet rollerini tersine çevirerek anlatmıştır. Buradaki amacı okuyucunun özellikle erkek okuyucuların toplumdaki cinsiyet eşitsizliğini bir gözlemci olarak incelemesini ve bunu düzeltmek için ya da herkesin mutlu bir şekilde yan yana eşit koşullarda yaşadığı iyi tasarlanmış bir dünya için çalışmasını sağlamaktır. Bu çalışmanın birinci bölümünde feminist edebi kuramın kısa bir tarihçesi ve yıllar içinde feminist eleştiride erken yıllar, dünyada farklı feminist görüşleri ele alınırken, ikinci bölümünde ise psikanalitik feminist kuramın nasıl geliştiğinden bahsedilerek Kristeva'nın bu çerçevede nerede durduğundan bahsedilmiştir. Ayrıca eser Kristeva'nın teorisine göre incelenmek istendiğinden, psikanalitik feminist kuram bölümünde onun için ayrı bir alt başlık açılarak eserin feminist kuram içindeki konumu bazı önemli çalışmalarına atıf yapılarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, eser yazarın ailesiyle Amerika'ya göç etmeden önce yazıldığından ve yazarın eserde hangi koşullara karşı çıktığının daha iyi bir şekilde anlaşılması için Viktorya döneminin koşuları açıklanmıştır. Daha sonrasında eser özellikle bu dönemin en önemli problemi olan ana tema cinsiyet eşitsizliği üzerinden Kristeva'nın kuramına atıf yapılarak incelenmiştir. Bu incelemenin asıl amacı daha önce belirtildiği üzere kültürün etkisiyle güçlü olanın var olan konumunu koruması için oluşturulan ideolojilerin ve normların toplumda yarattığı fırsat eşitsizliğini gözler önüne sermektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse the gender roles shaped by the powerful to protect their superior positions in Annie Denton Cridge's Man's Right; or, How Would You Like It? (1870) in the light of Kristevan theory. This work has been chosen intentionally to be analysed since it's written in the late Victorian time and it successfully depicts both developments that came with Industrial Revolution and important ills just like gender inequality. In other words, Cridge depicts how women are depressed and excluded from social life by men, who hold the power, by reversing the gender roles. She reversed the gender roles because she aims to make the readers, especially men in this condition, observe the inequalities experienced in the social life, and by doing so, she also makes them take a step for a better well-designed world in which everyone lives happily side by side in equal conditions. In the first chapter of this study, a brief history of feminist literary theory is given to show how it is evolved. Within this frame, the subheadings of early times in feminist criticism, and its growth in the world will be analysed to show the position of Kristeva. Moreover, as it is stated earlier, the work will be analysed in the light of Kristevan theories, that's why psychoanalytic feminist literary criticism to state her position and understanding by referring to some of her important works are discussed in the second chapter. In the third chapter of this study, the conditions of the Victorian time are discussed because it is written in that era before she emigrated to USA with her family and to show which problems are discussed in this work. Further, this work is analysed in terms of gender inequality in the light of Kristevan theory. As it is asserted, this study aims to depict the gender inequality that takes place because of the social norms and ideology shaped by the powerful to protect their superior positions.