Yapay zeka ve reklamcılığın geleceği
Artificial intelligence and the future of advertising
- Tez No: 694754
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KARS TAYANÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Konusu, yapay zeka ve reklamcılığın geleceği olan bu tez çalışmasında, yerli ve yabancı literatürden hareketle incelemeler, çözümlemeler yapılmıştır. Çalışmada yapay zeka kavramından yola çıkılarak reklamcılıkta yapay zeka kullanımı, yeni teknolojiler, kişisel verilere ulaşma ve hedef birey olgusunun hukuki yönleri tartışılmış, yapay zekanın reklamcılığın geleceğini nasıl şekillendireceği incelenmiştir. Bu doğrultuda, büyük veri, büyük verinin kullanım alanları, nesnelerin interneti ve büyük veri arasındaki ilişki ve yapay zeka konuları üzerinde durulmuş, reklamcılıkta yapay zeka kullanımı incelenerek, dijitalleşmenin reklama etkisi vurgulanmış, içinde günün koşullarda yapılan internet reklamcılığı faaliyeti tüm yönleriyle irdelenmiştir. Çalışmanın geleceğe dair olmasından dolayı, yapay zekanın gelecekte reklamcılığı ne şekilde etkileyeceği hususunu ortaya koymak gayesiyle, reklamcılık alanındaki geleceğe yönelik yapay zeka çalışmalarına ayrıntılı şekilde değinilmiş, yapay zeka tarafından yapılan reklam filmleri incelenmiş ve reklamcılığın geleceği konusunda uzman kişilerin görüşleri çerçevesinde sonuç olarak yapay zeka ve büyük veri kavramları ve pratikteki işleyiş sistemi, reklamcılığın geleceği açısından değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the subject of which is artificial intelligence and the future of advertising, studies and analyzes have been made based on domestic and foreign literature. In this study, based on the concept of artificial intelligence, the use of artificial intelligence in advertising, new technologies, access to personal data and the legal aspects of the target individual phenomenon were discussed, and how artificial intelligence will shape the future of advertising was examined. In this direction, big data, the usage areas of big data, the relationship between the internet of things and big data, and artificial intelligence were discussed, the use of artificial intelligence in advertising was examined, the effect of digitalization on the advertising was emphasized, and the internet advertising activity carried out under the current conditions was examined in all its aspects. Due to the fact that the study is about the future, in order to reveal how artificial intelligence will affect advertising in the future, the future artificial intelligence studies in the field of advertising have been mentioned in detail, the commercials made by artificial intelligence have been examined and as a result, within the framework of the opinions of experts on the future of advertising, artificial intelligence and big data concepts and the operating system in practice have been evaluated in terms of the future of advertising.