İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin trafik güvenliği konusuna ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Analysis of 4th grade primary school students' opinions related to traffic safety
- Tez No: 694768
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı; İlkokul 4.sınıf öğrencilerinin Trafik Güvenliği konusuna ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Bağımsız kelime ilişkilendirme testi ve öğrenciler için iletişimin en etkili ve önemli yollarından biri olan çizme yazma yöntemi kullanarak trafik kavramına yönelik bilişsel yapılarını ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma modeli kapsamında durum çalışması deseni kullanılıp, çalışma grubunu, Ankara ili Yenimahalle ilçesinde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 10 farklı ilkokulda öğrenim gören toplam 250 (112 erkek ve 138 kız), 4.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada bağımsız kelime ilişkilendirme testi ile yazma ve çizme tekniği kullanılmıştır. Testi oluşturmak amacıyla trafik kelimesi anahtar kavram olarak seçilmiştir. Test sonucunda güvenirlik katsayısı Bağımsız kelime ilişkilendirme testinde % 90,36 ve çizme yazma yönteminde % 90,58 olarak tespit edilmiş, elde edilen verilerden hareketle bir frekans tablosu oluşturulmuştur. Çalışma sonuçlarına göre; öğrenciler hem bağımsız kelime ilişkilendirme testinde hem de çizme yazma tekniğinde trafik kavramını çeşitli kelimelerle ilişkilendirmişlerdir. Belirtilen kelimeler incelendiğinde; genellikle yol, insan ve uyarıcı kategorisinde toplanan kelimeler ortak cevap olmuştur. Bu da öğrencilerin trafikle ilgili güncel olayları takip ettiğini göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin yapılan bu çalışma sonucunda trafik ve güvenlik kelimelerini birbiri ile ilişkilendirdiği görülmüştür. Bu sonuç öğrencilerin trafik kavramına yönelik önemli bir bilinç elde ettiklerini göstermektedir. Sonuç olarak, bağımsız kelime ilişkilendirme testinin ve çizme yazma tekniğinin öğrencilerin konu hakkındaki bilgi düzeylerini, düşüncelerini ve kavramlar arasında kurdukları ilişkileri belirlemekte rahatlıkla kullanılabilecek ölçme araçları olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the cognitive structures of 4th-grade primary school students about traffic concept by means of independent word association test and writing/drawing method, which is one of the most effective ways of communication for students, conducted in Traffic Safety course. The participants of this study are composed of 250 (112 male, 138 female) students who undergo 4th-grade education within 10 primary schools connected to the National Education Directorate in Yenimahalle district of Ankara. The methods utilized in this study are independent word association test and writing/drawing. Traffic word is chosen as the key concept to form the test. At the end of the test, reliability coefficrent is found as 90,38 for the independent word association test and as 90,58 for the writing/drawing method. A frequency table is generated according to the obtained data from the test results. According to the results of the study, the students associated the traffic concept with various words in both independent word association test and writing/drawing method. Investigating those words, it occurs that the common answers are gathered in the categories of road, human, and warning indicating that the students follow up to date occasions. Besides, it is seen that students associate traffic and safety words with each other showing that the students acquired an important consciousness about the traffic concept. As a result, it is possible to state that independent word association test and writing/drawing method can be successfully used to determine students' knowledge levels, opinions and the associations they form among concepts. It is suggested to increase the number of studies towards that aim.