Yöneticilerin yenilikçilik eğilimlerinin çalışanların örgütsel muhalefet ve çalışmaya tutkunluk davranışlarına etkileri: Samsun Atakum Belediyesi örneği
The effects of managers' innovative tendencies on employees' behaviors of organizational dissent and work engagement: Samsun Atakum Municipality sample
- Tez No: 694785
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın temel amacı yöneticilerin yenilikçilik eğilimlerinin çalışanların örgütsel muhalefet ve çalışmaya tutkunluk davranışlarına olan etkilerini belirlemektir. Yapılan literatür taramasında yöneticilerin yenilikçilik eğilimleri ile örgütsel muhalefet ve çalışmaya tutkunluk davranışlarını bir arada ele alan ve araştıran bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu bağlamda yöneticilerin yenilikçilik eğilimlerinin örgüte ve çalışanlara olan etkileri Samsun Atakum Belediyesi örnekleminde araştırılmıştır. Bu tez çalışması dört bölümden oluşmakta olup ilk bölüm yöneticilerin yenilikçilik eğilimleri başlığını taşımaktadır. Bu bölümde yenilik ve yenilikçilik kavramları, yenilikçilik ile benzer kavramlar, yenilikçilik sürecinde yaratıcı düşünme, yenilikçilik ve Ar-Ge, yenilikçiliğin önemi, yenilikçilikte girişimcilik, yenilik türleri, yenilik performansı ve engelleri ile yöneticilerin yenilikçilik eğilimleri ile ilgili çalışamalara yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde muhalefet ve örgütsel muhalefet kavramı, örgütsel muhalefet ile benzer kavramlar, örgütsel muhalefet boyutları, örgütsel muhalefet stratejileri, örgütsel muhalefeti tetikleyen etkenler, yöneticilerin yenilikçilik eğilimleri ile örgütsel muhalefet arasındaki ilişkiler ve örgütsel muhalefet ile ilgili çalışmalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde çalışmaya tutkunluk konusu ele alınmış ve çalışmaya tutkunluk kavramı ve tarihsel süreci, çalışmaya tutkunluk ile ilgili yaklaşımlar, çalışmaya tutkunluk ile benzer kavramlar, çalışmaya tutkunluk boyutları, çalışmaya tutkunluğa ilişkin teori ve modeller, çalışmaya tutkunluk ile yöneticilerin yenilikçilik eğilimleri arasındaki ilişki ve çalışmaya tutkunluk ile ilgili çalışmalar ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. Tez çalışmasının son bölümünde ise araştırma metodolojisine yer verilmiştir. Bu bağlamda araştırma modeli ve kurulan hipotezleri test etmek amacıyla Samsun Atakum Belediyesi'nde alan araştırması yapılmıştır. Hipotezlerin ölçümü için anket yöntemine başvurulmuştur. Anket çalışmasından elde edilen veriler,“IBM SPSS Istatistics 26.0 version”programıyla değerlendirilmiştir. Kullanılan ölçeklerin güvenilirliklerini ölçmek amacıyla Cronbach Alfa testi kullanılmıştır. Hipotezleri analiz etmek için regresyon ve korelasyon testlerinden faydanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, yöneticilerin yenilikçilik eğilimlerinin çalışanların örgütsel muhalefet ve çalışmaya tutkunluk davranışlarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Diğer bir ifadeyle yöneticilerin yenilikçilik eğilimlerinin çalışanların örgütsel muhalefet ve çalışmaya tutkunluk davranışları üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırmada kullanılan değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek üzere yapılan bağımsız örneklem t-testi ve Anova analizleri sonucunda yöneticilerin yenilikçilik eğilimleri, örgütsel muhalefet ve çalışmaya tutkunluğun demografik özelliklere göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği sadece yöneticilerin yenilikçilik eğilimleri ve çalışmaya tutkunluk davranışlarının çalışanların öğrenim durumlarına göre örgütsel muhalefet davranışlarının da çalışanların kurumdaki çalışma süresine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study is to determine the effects managers' innovative tendencies on employees' behaviors of organizational dissent and work engagement. During the reference collection process, not a single study was found which addresses innovative tendencies of managers and organizational dissent-work engagement themes at the same time. In this retrospective, the effect of the innovative tendencies of managers upon the organizational dissent and work engagement of the workers was studied via sample of Municipality of Atakum, Samsun. This thesis study consists of four chapters and first chapter was named after innovative tendencies of managers. In this chapter notions of newness and innovation, creative thinking during the process of innovation, innovation and R&D (Research and Development), importance of innovation, entrepreneurship in innovation, types of newness, performance of innovation, barriers of innovation along with the innovative tendencies of managers were studied. In the second chapter dissent and terms of organizational dissent, elements resembling to organizational dissent, aspects of organizational dissent, strategies of organizational dissent, factors stimulating the organizational dissent, and relations between innovative tendencies of managers and organizational dissent was utilized along with other studies of organizational dissent. In the third chapter the topic of work engagement was reviewed and the matter of work engagement along with its historical progress, approaches to work engagement, theories and models about work engagement and the relation between innovative tendencies of managers and work engagement was discussed in detail. In the final chapter the research methodology of the thesis was explained in detail. In order to test the research methodology and these hypothesis, a field research was conducted at Municipality of Atakum. The survey technique was used in order to measure the hypothesis. The data gathered at survey was processed on“IBM SPSS Istatistics 26.0 version”. Cronbach Alfa Test was used in order to measure the reliability the hypothesis. Regression and Aggression tests were utilized. Based upon the analysis, it was identified that innovative tendencies of managers is meaningful predictor of organizational dissent and work engagement. In other words, it was found out that there is a meaningful and positive effect of innovative tendencies of managers upon the organizational dissent and work engagement. Statistically, there is no meaningful difference based on demographic variables of organizational dissent and work engagement regarding innovative tendencies of managers. However, there are meaningful differences regarding innovative tendencies of managers and their work engagement based upon their education levels and term of employment.