Çocuklarda kaudal analjezinin cerrahi, metabolik ve endokrin cevaba etkisi
  1. Tez No: 69479
  2. Yazar: KEMAL YAZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT MADENOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Çalışmamızda, %0.25'lik bupivakain veya %0.125'lik bupivakain+l/200000'lik adrenalinle uygulanan kaudal bloğun orşiopeksi ve inguinal herni onarımı yapılan çocuklarda, anestezi ve cerrahiye bağlı endokrin ve metabolik cevap üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Yaşları 3-8 arasında. ASA I-I1 grubu 60 çocuk rasgele üç gruba ayrıldı. Grup I çocuklara (n=20) (kontrol grubu) ameliyat sonrası analjezi için insizyon hattına %0.25'lik bupivakain infiltre edildi. Grup II çocuklara (n=20) 0.5 ml/kg, %0.25'lik bupivakain; Grup III çocuklara (n=20) 0.5 ml/kg, %0.125'lik bupivakain +l/200000'lik adrenalinle anestezi indüksiyonundan sonra kaudal blok uygulandı. Anestezi indüksiyonu öncesi, indüksiyon sonrası. 5., 10., 20., 30., 40. ve 60. dakikalarda SAB, DAB ve KAH kaydedildi. Anestezi indüksiyonundan hemen önce, kaudal enjeksiyondan 20 dakika sonra ve l saat sonra serum glukoz, kortizol ve insülin tayini için venöz kan örnekleri alındı. Grup I'deki KAH değerleri 30, 40 ve 60.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY The aim of this study is to compare the effects of caudal block using 0.25% bupivacaine or 0.125% bupivacain + 1/200000 adrenaline in orchiopeksy and hernia repair in children and its effects related to surgery and anaesthesia on endocrine and metabolic response. 60 patients with the age range of 3-8, in ASA I -II groups were randomized in to 3 groups. In group I (n=20,control group), bupivacaine 0.25% was administered in to the incision line for postoperative analgesia. In group II (n=20) 0.5 ml /kg of bupivacaine 0.25% and, in group III (n=20), 0.5 ml/kg of bupivacaine 0.125% bupivacaine + adrenaline 1/200000 was used for caudal block after anesthesia induction. Before the induction of anesthesia and in 5,10,20,30,40 and 60 minutes after that, heart rate, systolic and diastolic pressures were recorded. Just before the induction, after 20 minutes of caudal injection and 1 hour later blood samples were taken for glucose, cortizol and insulin determinations.