Markanın internette kullanılması ve korunması
The use and protection of the trademark on the internet
- Tez No: 694791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METE TEVETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Marka, bir teşebbüsün mal ve hizmetlerini bir diğer teşebbüsün mal ve hizmetlerinden ayırmaya yarayan işarettir. Marka, ticaretin gelişimi ile teşebbüslerin vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. İnternetin gelişimi ile teşebbüsler, markalarını internet aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaştırmayı, markalarının tanınırlığını arttırmayı amaçlamıştır. Ancak bu durum markanın internet ortamında ihlaline neden olmuştur. Markanın internet ortamında ihlali, alan adı, yönlendirici kod, anahtar sözcük ya da benzeri biçimde kullanım hallerinde karşımıza çıkmaktadır. Marka sahibinin bu tür kullanımlara karşı dava açma hakkı olup bu davaların yanında uğradığı zararların da tazminini talep edebilir. Çalışmamızda marka ihlallerine ve bu marka ihlalleri sonucunda marka sahibinin açabileceği davalara yargı kararları ışığında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trademarks are marks that serve to distinguish the goods and services of an enterprise from the goods and services of another enterprise. With the development of trade, the trademark has become an indispensable element of enterprises. With the development of the internet, enterprises aimed to reach a wider audience through the internet and increase the recognition of their trademarks. However, this situation has caused the trademark to be violated on the internet. The violation of the trademark in the internet environment occurs in cases of use in the form of domain name, router code, keyword or similar. The trademark owner has the right to file a lawsuit against such uses and can claim compensation for the damages incurred in addition to these lawsuits. In our study, the trademark violations and the lawsuits that the trademark owner may open as a result of these trademark violations are discuss in the light of judicial decisions.