İşletmelerde muhasebe paket programı kullanımına ilişkin bir inceleme ve yazılımsal çözüm önerileri
A review on the use of accounting package program in businesses and software solution suggestions
- Tez No: 694790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Hesaplaşma ihtiyacının doğduğu ilk günden günümüze kadar gelişim gösteren muhasebe sistemleri, teknolojinin muhasebe sistemleri ile birleşmesi sonucu muhasebe bilgi sistemi olarak ifade edilmeye başlamıştır. Muhasebe bilgi sistemleri (MBS) bu sürece en ilkel haline ilişkin kanıtların bulunduğu M.Ö. 5000'li yıllara ait kil tabletlerle başlasa da günümüzde mekândan, ortamdan, cihazdan hatta kullanıcıdan bağımsız platformlara dönüşmüştür. Bu sistemler, dijitalleşmenin artmasıyla işletme içinde kullanılan diğer sistemler ile iletişim kurarak diğer tüm departmanlar ile bilgi alışverişi kurabilen sistemler haline dönüşmüştür. İşletme içinde kullanım alanı muhasebe departmanlarının ötesine geçen muhasebe bilgi sistemleri, üretmiş olduğu bilgileri diğer tüm departmanların kullanımına sunmuştur. Böylece işletmeler bir bütün olarak yönetilebilir hale gelmiştir. Bu araştırma ile, Hatay ili ve ilçelerinde faaliyet gösteren mikro ölçekli işletmelerin MBS kullanım düzeylerinin belirlenmesi ve bu doğrultuda kullanıcıların karşılaştıkları sorunlara ilişkin yazılımsal çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmış olup belirlenen amaç doğrultusunda hazırlanan anket Hatay ilinde faaliyet gösteren 425 firmaya uygulanmıştır. Anket verileri SPSS Statistics 22.0 programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda muhasebe bilgi sistemleri kullanım ve memnuniyet dereceleri arasındaki ilişki belirlenerek kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda yazılımsal çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accounting systems, which have developed since the first day of the need for reckoning, have started to be expressed as accounting information system as a result of the combination of technology with accounting systems. Accounting information systems started this process with clay tablets dating back to 5000 BC, where there is evidence of its most primitive form.These systems have turned into platforms that are independent of space, environment, device and even user. With the increase in digitalization, these systems have turned into systems that can communicate with other systems used in the enterprise and exchange information with all other departments. Accounting information systems, the usage area of which exceeds the accounting departments in the enterprise, has made the information they have produced available to all other departments. Thus, businesses have become manageable as a whole. With this research, it is aimed to determine the MBS usage levels of micro-scale enterprises operating in Hatay province and its districts. In this direction, it was aimed to develop software solutions for the problems faced by the users, and the questionnaire prepared in line with the determined purpose was applied to 425 companies operating in the province of Hatay. Survey data were analyzed in SPSS Statistics 22.0 program. As a result of the research, the relationship between the use of accounting information systems and the degree of satisfaction was determined, and software solutions were developed in line with the demands from the users.