David Popper'in hayatı, viyolonsel tekniğini geliştiren etütlerinin ve konser parçalarının incelenmesi
The life of David Popper, analysis of his etudes and concert pieces that developed the cello technique
- Tez No: 694819
- Danışmanlar: PROF. SEVİL GÖKDAĞ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Müzik tarihinin en ünlü viyolonsel virtüözlerinden biri olarak kabul edilen David Popper'in etütleri ve konser parçaları, viyolonsel edebiyatında son derece önemli bir yere sahiptir. Eserlerinde, viyolonsel tekniğinin sınırlarını zorlayan müziksel ve tınısal özellikler içeren pasajlar dikkat çekmekte ve özellikle konser parçalarında kullandığı çeşitli karakterler ile etütlerde kullandığı teknikler bu eserlerin pek çok müziksel anlatım çeşitliliği yanında teknik zorluklar da içerdiğini göstermektedir. Bu çalışmada, bestecinin hayatı, yaratıcılığı ve eserleri incelenmiş, oluşabilecek teknik sorunlara çözüm önerileri getirilerek viyolonsel sanatçılarının yorum ile teknik becerilerine katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
David Popper, who is considered as one of the most prominent virtuosos in the history of cello music, composed some etudes and concert pieces that have a unique place in the literature of cello. In his works, the emphasis is on some passages that include musical and spiritual features that push the limits of the cello technique, and also several characters that he used in his concert pieces and the techniques that he used in his etudes revealed many technical difficulties as well as diversity of musical expression. In this study, the highlight is on the life, artistic creativity and works of the composer. This study also intends to support interpretation and technical ability of cello performers by bringing solution suggestions to technical inquiries that may occur.