1750-1838 dönemi Avrupa iktisadi gelişmelerinin Osmanlı Devletinin ekonomik ve sosyal yapısına etkileri
The effects of european economic developments on the economic and social structure of the Ottoman State in the period 1750-1838
  1. Tez No: 694842
  2. Yazar: SERDAR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİN ZABUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Osmanlı Devleti 15. yüzyılın ortalarından 17. yüzyılın sonuna kadar dünyaya hakim olmuştur. Ancak 18. yüzyıldan itibaren İmparatorluk çöküş sürecine girmiş ve bu denge Avrupa ülkeleri lehine dönmeye başlamıştır. Bu gelişmeler büyük ölçüde Sanayi Devrimi'ne bağlıdır. Avrupa'da başlayan ekonomik yapı değişimi beraberinde siyasi bir dönüşümü de yaratmış ve Fransız İhtilali neticesinde artık Avrupa günümüz siyasi-ekonomik evriminin temelini atmıştır. Osmanlı Devleti ise ne Avrupa ile rekabet edebilecek bir sanayileşme süreci yakalayabilmiş ne de sosyoekonomik yapısını Avrupa şartlarına uyarlayabilmiştir. Bu çalışmada Fransız İhtilali ve Sanayi Devrimi öncesinde ve sonrasında Avrupa ile Osmanlı Devleti'nin sosyal, siyasal, ekonomik durumu incelenmiş ve Osmanlı Devleti'nin ekonomik açıdan zayıf kalmasının nedenleri Doğu-Batı düzleminde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucu, Osmanlı İmparatorluğu'nun sanayileşme açısından geri kalmasında birçok neden olmasına rağmen ekonomik ve siyasi etkenlerin bu hususta diğer faktörlerden daha önemli olduğudur.
Özet (Çeviri)
Otoman empire had dominated over the world from 15th century to 17th century. However, The Empire started to collapse period and this balance went in European countries' favour. These developments were generally depended on Industrial Revolution. The economical situation change starting in Europe also created political transformation and after French Revolution, Europe set up today's political-economical evolution. The Ottoman Empire neither could reach industrialization that can compete with Europe, nor could adapt its social economic structure to European conditions. In this study; social, political and economical situation in Europe and Ottoman Empire before and after French Revolution and Industrial Revolution was researched. The reasons of Ottoman Empire's economical weakness were tried to exhibited on East-West direction. The result of the study is economic and politic factors are more important in spite of the fact that there are a lot of reasons of Ottoman Empire's being underdeveloped in terms of industrialization.