Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi referans belgelerinin Türkiye'de yerel yönetimler mevzuatına etkisi
The Impact of the Reference Documents of the Council of Europe of Congress of Local and Regional Authorities on local authorities legislation in Turkey
- Tez No: 694841
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nın ardından 1949 yılında Avrupa Bütünleşmesini sağlamak amacıyla kurulan Avrupa Konseyi, Avrupa kıtasında demokrasi, hukukun üstünlüğü ve İnsan Hakları'nı savunurken, çatısı altında kurulan Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın izlenmesi başta olmak üzere yerel ve bölgesel demokrasinin sağlanması için çalışmalarını yürütür. Bu çalışmada, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nin sürdürdüğü Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın izlenmesi misyonu referans belgelerinin Türkiye'deki yerel yönetimler mevzuatına olan etkisi incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde temel kavramlar açıklanmış ve Avrupa Konseyi ve Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi açıklanmış; ikinci bölümünde Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nin ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın dayandığı esaslar ele alınarak örnek ülke incelemelerinde bulunulmuş; son bölümünde ise Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi bünyesinde hazırlanan referans belgeler Türkiye açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve yerel yönetimler mevzuatı Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın izlenmesi misyonu kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Council of Europe, founded in 1949 to guarantee European integration following World War II, to uphold democracy, the rule of law, and human rights on the European continent, while the Congress of Local and Regional Authorities established under its umbrella that seeks to ensure local and regional democracy, particularly in accordance with the European Charter of Local Self-Government. In this study, the impact of the reference documents of the monitoring mission of the European Charter of Local Self-Government, maintained by the Congress of Local and Regional Authorities, examined on the legislation of local governments in Turkey. In the first part of the study, the basic concepts were explained, as well as the Council of Europe and the Congress of Local and Regional Authorities; in the second part, the principles on which the Congress of Local and Regional Authorities and the European Charter of Local Self- Government are addressed, and sample country studies are conducted. In the last section, the reference documents approved by the Congress of Local and Regional Authorities were examined in terms of Turkey's legislation system. Within the scope of the thesis, the Constitution of the Republic of Turkey and the legislation of local governments were discussed within the scope of the mission of monitoring the European Charter of Local Self-Government.