Üroloji servisinde yatmakta olan 60 yaş üzeri hastaların preoperatif kırılganlığının değerlendirilmesi ve mevcut postoperatif komplikasyonlar ve 90 günlük mortalite üzerine etkisinin belirlenmesi
- Tez No: 554460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Temmuz 2018 – Eylül 2018 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Üroloji Kliniği'nde takip edilen, 60 yaş ve üstü ürolojik cerrahi girişim yapılacak olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 100 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada hastaların ameliyat sonrası 90 gün içerisinde gelişen komplikasyonlar (deliryum, bası yarası, düşme, fonksiyonellik kaybı vs.) yogun bakım ihtiyacı, hastanede yatış maliyetleri ve mortaliteleri değerlendirilmiştir. Çalışmada fiziksel ve psikolojik ileri düzeyde yoksunluğu bulunan hastalar (geçirilmiş SVO, KKY, KBY v.s) çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastalara çalışma amacı ve kapsamı ile ilgili bilgilendirme yapıldıktan sonra bilgilendirilmiş gönüllü olur formu doldurulmuştur. Kişilerin yaş, cinsiyet medeni durum, gelir durumu, kiminle yaşadığı, sigara kullanımı gibi demografik özelliklerin yanı sıra, antropometrik ölçümleri, kronik hastalıkları, kullandıkları ilaçlar değerlendirilmeye alınmıştır. Çalışmada hastaların kırılganlık ölçeği, fiziksel aktivite anketin kısa formu (IPAQ-SF), fonksiyonel durum değerlendirmesinde Katz'ın günlük yaşam aktivite skoru ile Lawton enstrümental günlük yaşam aktivite skoru, Geriatrik Depresyon Ölçeği, Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MND) ile Mini Mental Durum Değerlendirme Testi (MMDT) kullanılmıştır. Çalışmada toplanan verilerin analizi, istatistiksel yazılım paketi SPSS 24 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®) kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: This study was carried out on 100 patients who underwent urologic surgery between the ages of 60 and older and accepted to participate in the study between July 2018 – Semtember 2018 at Erciyes University Urology Department. In the study, the complications (delirium, pressure sores, falling, loss of functionality, etc.) of the patients after 90 days of operation were evaluated for intensive care, hospitalization costs and mortality. Patients with physical and psychological advanced deprivation were excluded from the study. After informing the patients about the aim and scope of the study, informed consent form was filled out. In addition to demographic characteristics such as age, gender, marital status, income status, smoking status, smoking status and BMI, anthropometric measurements, chronic diseases and the drugs they used were evaluated. In the study, the fragility scale of the patients, the short form of physical activity questionnaire (IPAQ-SF), the daily life activity score of Katz with the functional status assessment, the Lawton instrumental daily living activity score, the Geriatric Depression Scale, and the Mini Nutritional Assessment (MND), (MMDT) test was used. The data collected in the study were analyzed using statistical software package SPSS 24 (IBM®).