An analysis of a Facebook mentoring group as a professional development tool for EFL teachers
İngilizce öğretmenleri için mesleki gelişim aracı olarak bir Facebook mentör grubunun analizi
- Tez No: 695010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH CİNKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mesleki gelişim bir öğretmen için hayat boyu devam eden ve aktif bir şekilde öğrenmeyi gerektiren bir süreçtir. Mentörlük, öğretmenlerin mesleki gelişiminde önemli bir rol oynar. Facebook grupları öğretmenler tarafından mentörlük aracı olarak tercih edilmektedir. Bu çalışmada, öğretmenlerinin çevrimiçi bir mesleki gelişim aracı olarak Facebook gruplarına ilişkin algılarını ve Facebook'tan nasıl yararlanabileceklerini öğrenmek amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmacı tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde“Innovative Teachers of English”(ITE) adlı bir Facebook grubu seçilmiştir. Veri toplama, karma yöntemli bir araştırma tasarımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılanlar ITE grup üyeleridir. Veriler iki veri toplama aracı ile toplanmıştır. İlk olarak, öğretmenlerin 6 hafta boyunca yaptıkları paylaşımlar ve yorumlar kaydedilmiştir. Toplam 174 gönderi ve 1935 yorum kaydedilmiş ve bu veriler diğer araştırmacıların ve uzmanların görüşleri dikkate alınarak içerik analizi yöntemi ile tümdengelimli olarak analiz edilmiştir. Veriler, önceki bir çalışmadan elde edilen kodlardan yararlanarak kategorize edilmiştir. İkinci olarak, bu grubun kullanımına ilişkin algılarını araştırmak için 10 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu içerikte diğer araştırmacı ve uzmanların katkılarıyla 7 mülakat sorusu oluşturulmuştur. Öğretmenlerin mülakat sorularına verdiği yanıtları içeren veriler, araştırmacının kendisi de dahil olmak üzere İngilizce öğretmenleri tarafından analiz edilmiş ve kodlanmıştır. Nitel veriler içerik analizi kullanılarak tümevarım yöntemş ile analiz edilmiştir. Analizin sonunda, sonuçlar öğretmenlerin bu grubu çoğunlukla dersleriyle ilgili yeni etkinlikler ve materyaller bulmak için kullandıklarını göstermiştir. Öğretmenler ayrıca grubu derslere entegre edilebilecek farklı eğitim teknikleri ve stratejileri için kullanmışlardır. Ayrıca, bir başka bulgu da öğretmenlerin mesleki gelişimleri için bu gruba katıldıklarını ve öğretimle ilgili yenilikleri takip ettiklerini göstermiştir. Öğretmenler, bu tür grupları hizmet içi eğitimlerden daha yararlı bulduklarını belirtmiştir. Son olarak, bu gruptaki öğretmenlerin birbirleriyle iletişim kurdukları ve sınıflarında karşılaştıkları bazı durumlarla ilgili duygularını paylaştıkları görülmüştür. Sonuç olarak, bu grubun öğretmenler için mesleki gelişimleri açısından çok yararlı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Professional development is a lifelong process for a teacher that requires active learning. Mentoring plays a significant role in teachers' professional development. Facebook groups are preferred by teachers as a mentoring tool. The purpose of the study was to find out EFL teachers' perceptions on a Facebook mentoring group and how teachers could benefit from Facebook as an online professional development tool. In accordance with this purpose, a Facebook group called“Innovative Teachers of English”(ITE) was selected within the frame of criteria defined by the researcher. Data collection was conducted through a mixed-method research design. The participants of the study were group members of ITE. The data was collected through two data collection tools. Firstly, teachers' posts and comments shared during 6 weeks were recorded. In total, 174 posts and 1935 comments were saved and analyzed deductively with the help of content analysis method by regarding other researchers' and experts' opinions. The data were analyzed with the help of the codes which were obtained from a previous study. Secondly, semi structured interviews were conducted with 10 participants to explore their perceptions on usage of this group. In this content, 7 interview questions were created with the contribution of other researchers and experts. The data including teachers' responses for interview questions were analyzed and coded by English teachers including the researcher himself. The qualitative data were analyzed inductively using content analysis. At the end of the analysis, the results showed that teachers used this group mostly to find new activities and materials related to their lessons. It was also found that teachers also used the group for different education techniques and strategies that could be integrated into lessons. Moreover, another finding showed that teachers also joined this group for their professional development and follow innovations related to teaching. Additionally, teachers stated that they found these kinds of groups more useful than in-service trainings. Finally, it was seen that teachers in this group communicated with each other and shared their feelings about some situations they came across in their classrooms. As a result, it can be said that this group is very useful for teachers in terms of their professional development.