Zumba egzersiz modelinin kadınlarda kognitif performansa akut etkisi
Acute effects of zumba exercise on cognitive performance in women
  1. Tez No: 695048
  2. Yazar: MELTEM TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ TOPSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Geçmişten günümüze değişen yaşam koşulları beraberinde giderek artan hareketsiz bir yaşam biçimini doğurmuştur. Azalan fiziksel aktivite oranı çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Egzersizin genel insan sağlığı ve kognitif beceriler üzerindeki olumlu etkileri pek çok çalışma ile gösterilmiştir. Yapılan çalışmalarda uygulanan tek seans egzersizlerden sonra da kognitif performans düzeyinde artış olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Zumba egzersiz modelinin, kadınların kognitif performans düzeylerine olan akut etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 20-55 yaş arası, gönüllü kadın bireyler alındı (37,61±8,78). Çalışmaya toplamda 39 kişi katıldı. Katılımcılara değerlendirme formu dolduruldu. Boy, kilo değerleri ölçülüp vücut kitle indeksleri (VKİ) hesaplandı. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) ile değerlendirildi. 50 dakikalık Zumba egzersiz seansı yapıldı. Egzersizden önce ve sonra uygulanan Stroop TBAG (Türkiye BİLNOT Araştırma Grubu) testi ile kognitif performansları belirlendi. Çalışmamızda hedef egzersiz öncesi ve sonrası yapılan Stroop test sonuçlarına göre, katılımcıların egzersiz sonrası performans artışları 1, 3, 4 ve 5. bölümlerde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak; egzersiz öncesi ve sonrası test sonuçları karşılaştırıldığında pozitif yönde anlamlı verilere ulaşılmıştır. Zumba egzersizi sonrası kognitif performansın geliştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Living conditions that have changed from past to present have led to an increasingly sedentary lifestyle. Decreasing physical activity has brought along various health problems. The positive effects of exercise on human health in general and cognitive skills have been demonstrated in many studies. It was determined that the level of cognitive performance has been increased after a single session of exercise. The aim of this study is to investigate the acute effect of the zumba exercise model on the cognitive performance levels of women. The study was conducted among 39 volunteer women aged 20 to 55 (37,61±8,78). Participants completed the evaluation form. Height and weight values were measured and body mass indexes (BMI) were calculated. The physical activity levels of the participants were evaluated with the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). A 50-minute Zumba exercise session was held. Cognitive performance was determined by the Stroop TBAG ( Turkey BILNOT Research Group) Test applied before and after exercise. According to the results of Stroop test which was held before and after the target exercise showed that, increasing the performance of the participants in the 1st, 3rd, 4th, and 5th sections was statistically significant (p0,05). In conclusion; compering the results of the tests, which was held before and after the exercise showed that, cognitive performance improved after zumba session.