Zumba egzersizi kadın katılımcılarını rekreasyonel egzersize güdüleyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the motivational factors that female zumba exercise participants to engage in recreational exercise
- Tez No: 849933
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkin kadın zumba egzersizi katılımcılarını egzersize güdüleyen faktörleri katılımcıların yaş, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, medeni durum ve haftalık egzersize katılım süresine göre karşılaştırmaktır. Araştırmaya spor merkezlerinde zumba etkinliklerine katılan 18 yaş ve üzeri toplam 137 kişi katılmıştır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu ve“Sağlık”,“Rekabet”,“Vücut ve Dış Görünüm”,“Sosyal ve Eğlence”ve“Beceri Gelişimi”alt boyutlarından meydana gelen Egzersize Güdülenme Anketi kullanılmıştır. Veriler, gerekli izinlerin alınmasını takiben spor merkezlerine gidilerek, katılımcılara araştırma hakkında bilgi verilerek ve gönüllülüğe dayalı olarak veri toplama araçlarının uygulanması adımları ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları zumba egzersizine katılan kadınların egzersize güdülenme düzeylerinin yaş gruplarına göre Sağlık alt boyutunda, eğitim düzeyine göre Sağlık, Rekabet, Vücut ve Dış Görünüm ve Sosyal ve Eğlence alt boyutlarında, medeni durumlarına göre Rekabet alt boyutunda ve haftalık zumba etkinliğine katılım süresine göre Sosyal ve Eğlence alt boyutunda farklılaştığını ortaya koymuştur. Araştırma bulgularından yola çıkılarak, kadın katılımcıların egzersize güdülenmelerindeki olumlu ve olumsuz etkenlerin, sağlık ve spor alanındaki politika yapıcılar tarafından dikkate alınması ve kadın katılımcıların egzersize güdülenmelerini engelleyen faktörlere yönelik önlemler alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study compares factors motivating adult female Zumba exercise participants based on age, education level, income level, marital status, and weekly Zumba exercise participation time. The research involved 137 individuals aged 18 and over who participated in Zumba activities at sports centers. The study utilized a Personal Information Form and Exercise Motivation Survey, covering sub-dimensions such as Health, Competition, Body Shape / Appearance, Social and Entertainment, and Skill Development. The data collection process involved visiting sports centers, obtaining necessary permissions, informing participants about the study, and using voluntary data collection tools. The data was analyzed using Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests due to its non-normal distribution. According to the research findings, the motivation levels of women participating in Zumba exercise differed in the Health sub-dimension based on their age groups, in the Health, Competition, Body Shape/Appearance, and Social and Entertainment sub-dimensions based on their education level, in the Competition sub-dimension based on their marital status, and in the Social and Entertainment sub-dimension based on the weekly Zumba exercise participation. Health and sports policymakers should consider positive and negative factors that motivate female participants to exercise and take precautions against those that prevent them from being motivated to exercise.