Beden eğitimi öğretmen adaylarının 'Engelliler için beden eğitimi ve spor' dersine yönelik kaynaştırma eğitimi yeterlik algıları ve tutumları: Deneysel bir çalışma
Physical education teacher's perceptions and attitudes to the 'Physical education and sports for the disabled' course: An experimental study
  1. Tez No: 695051
  2. Yazar: ÜMMÜHAN KAYSİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ PEHLEVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırma, beden eğitimi öğretmen adaylarının“Engelliler İçin Beden Eğitimi ve Spor”dersine yönelik, dersi almadan önce ve dersi aldıktan sonra (ön test-son test) kaynaştırma eğitimine yönelik yeterlik algıları ve engellilere yönelik tutum puanlarını cinsiyet ve kayıtlı oldukları üniversite değişkenleri açısından karşılaştırmalı biçimde incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, ön test-son test kontrol grupsuz çok düzeyli tek faktörlü karma (grup içi ve gruplar arası) zayıf deneysel desende tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 güz eğitim öğretim döneminde, Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Mersin Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nda okuyan kolayda örnekleme yolu ile ulaşılan 176 beden eğitimi öğretmeni adayı oluşturmaktadır (%49.4 kadın, %50.6 erkek). Veri toplama aracı olarak,“Demografik Bilgi Formu”,“Kaynaştırmada Öğretmen Yeterliği Ölçeği (KÖYÖ)”ve“Engellilere Yönelik Çok Boyutlu Tutum Ölçeği”kullanılmıştır Verilerin analizinde parametrik testlerden, iki grup ortalamaları arasında karşılaştırmalar için t-Testi, ikiden fazla grupların analizinde ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmış ve hata payı 0,05 olarak kabul edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre; katılımcıların“Cinsiyet”değişkeni açısından ölçek toplam ve alt boyutlarına yönelik ön test ve son test karşılaştırılmasının sonuçlarında, KÖYÖ toplam, EYÇBTÖ toplam ve aynı ölçeğin“Duygu”alt boyutunda erkekler açısından anlamlı farklılığa rastlanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Research, physical education teacher candidates“for disabled people Physical Education and Sports”for the course, before taking the course and after taking the course ( pretest-posttest) efficacy perceptions towards inclusive education and attitudes towards the disabled in terms of gender and university they are enrolled in in a comparative way. The research was designed in a multi-level single factor mixed (within and between groups) weak experimental design without pretest-posttest control group. The sample of the research was collected by easy sampling method, studying at Akdeniz University Faculty of Sport Sciences, Mersin University Faculty of Sport Sciences, Çukurova University Faculty of Sport Sciences and Mustafa Kemal University School of Physical Education and Sports in the 2020-2021 fall academic year. 176 physical education teacher candidates were involved in (49.4% female, 50.6% male). As data collection tools,“Demographic Information Form”,“Teacher Efficacy in Inclusion Scale (CSE)”and“Multidimensional Attitude Scale towards Disabled Persons”were used. Among the parametric tests, t-Test was used for comparisons between the means of two groups in the analysis of the data, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used in the analysis of more than two groups, and the margin of error was accepted as 0.05. According to the results of the analysis; In the results of the pre-test and post-test comparison of the participants for the total and sub-dimensions of the scale in terms of the“Gender”variable, a significant difference was found in terms of males in the total of CSWS, the total of EYÇBTÖ and the“Emotion”sub-dimension of the same scale (p0.05).