Ergenlerde dijital oyun bağımlılığının yordayıcıları olarak öznel iyi oluşu artırma stratejileri ve gelecek beklentileri
Strategies and future expectations of specific wellbeing as the printers of digital game addiction in adolescents
- Tez No: 695050
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma öznel iyi oluşu artırma stratejileri ve gelecek beklentileri değişkenlerinin dijital oyun bağımlılığı düzeylerini ne denli yordadığını ve bazı değişkenlere göre ergenlerin dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemek amacıyla yapılan betimsel türde bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinin Esenler ilçesindeki lise düzeyindeki okullarda öğrenim gören 448 öğrenci (142 erkek, 306 kız) oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak amacıyla Ergenler için Oyun Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu (Anlı ve Taş, 2018), Ergenler için Öznel İyi Oluşu Artırma Stratejileri Ölçeği (Eryılmaz, 2010a), Ergen Gelecek Beklentileri Ölçeği (Tuncer, 2011a) ve araştırmacılar tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada dijital oyun bağımlılığı ile cinsiyet arasındaki ilişki Bağımsız Örnekler t Testi ile incelenmiştir. dijital oyun bağımlılığı ile bazı değişkenler arasındaki ilişki Tek Yönlü Varyans Analizi ile incelenmiştir. Dijital oyun bağımlılığı ile öznel iyi oluşu artırma stratejilerinin alt boyutları ve gelecek beklentilerinin alt boyutları arasındaki ilişkiyi yordamak amacıyla hem grubun tamamına hem de kız ve erkeklere ayrı ayrı regresyon ve korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda öznel iyi oluşu artırma stratejilerinin alt boyutu olan çevreye pozitif tepki vermek ile dijital oyun bağımlılık düzeyi arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Cinsiyete göre öznel iyi oluşu artırma stratejileri ve gelecek beklentilerinin dijital oyun bağımlılığını yordayıp yordamadığı incelendiğinde; kız ergenlerin sadece gelecek beklentileri toplam puanları yordayıcılık gösterirken erkek ergenlerin öznel iyi oluşu artırma stratejilerinin alt boyutu olan çevreye pozitif tepkiler vermek ve gelecek beklentilerinin alt boyutu olan sağlıklı yaşam düzeyleri ile gelecek beklentileri toplam puanlarının dijital oyun bağımlılığını en güçlü yordayan değişkenler olduğu saptanmıştır. Bulgular literatüre bağlı olarak tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study conducted to examine how subjective well-being increasing strategies and future expectations variables predict digital game addiction levels and whether digital game addiction levels of adolescents differ significantly according to some variables. The sample of the study consists of 448 students (142 males, 306 females) studying at high school level schools in Esenler district of Istanbul in the 2019-2020 academic year. The Short Form of Game Addiction Scale for Adolescents (Anlı & Taş, 2018), Subjective Well-Being Increasing Scale for Adolescents (Eryılmaz, 2010a), Adolescent Future Expectations Scale (Tuncer, 2011a) and a Personal Information Form prepared by the researchers were used to collect data in the study. In the study, the relationship between digital game addiction and gender was examined using the Independent Samples t Test. The relationship between digital game addiction and some variables was examined by One Way Analysis of Variance. In order to predict the relationship between digital game addiction and sub-dimensions of subjective well-being increasing strategies and sub-dimensions of future expectations, regression and correlation analysis was performed separately for both the whole group and for girls and boys. As a result of the analysis, there is a significant negative relationship between the positive response to the environment, which is the sub-dimension of subjective well-being increasing strategies, and the digital game addiction level. When it was examined whether strategies to increase subjective well-being and future expectations by gender predicted digital game addiction; While only the total scores of future expectations of female adolescents were predictive, it was determined that giving positive reactions to the environment, which is the sub-dimension of subjective well-being increasing strategies of male adolescents, and healthy life levels and future expectations total scores, which are the sub-dimensions of future expectations, were the variables that most strongly predicted digital game addiction. The findings were discussed depending on the literature and recommendations were made.