Üniversite öğrencilerinin öz-anlayış ve duygusal zekâ düzeyleri ile aleksitimi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between university stydents self-compassion and emotional intelligence levels and their alexithmy levels
  1. Tez No: 695054
  2. Yazar: MERVE ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin öz-anlayış ve duygusal zekâ düzeyleri ile aleksitimi düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. İlişkisel tarama modeli kullanılan araştırmanın örneklem grubunu 374 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Öz-Anlayış Ölçeği”,“Duygusal Zekâ Özellik Ölçeği- Kısa Formu”ve“Toronto Aleksitimi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Grup t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Çoklu Regresyon ve Korelasyon Analizleri kullanılmıştır. Araştırmada öz-anlayış ile cinsiyet, ebeveyn birliktelik durumu, yaş, aylık gelir ve kardeş sayısı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmazken sınıf düzeyinde 4. sınıfta okuyan öğrencilerin 1.,2. ve 3. sınıfta okuyan öğrencilere oranla daha yüksek öz-anlayışa sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Duygusal zekâ ile ebeveyn birliktelik durumu, yaş, aylık gelir, sınıf ve kardeş sayısı açısından anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Cinsiyet değişkenine göre ise kadınların lehine anlamlı farklılaşma görülmüş ve kadınların duygusal zekâ düzeylerinin erkeklerden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aleksitimi ile cinsiyet, gelir durumu, sınıf düzeyleri arasında anlamlı farklılaşma olduğu, anne baba birlikteliği, yaş ve kardeş değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılaşma olmadığı tespit edilmiştir. Öz- anlayış düzeyi arttıkça duygusal zekâ düzeyinin arttığı, aleksitiminin duygusal zekâ üzerinde negatif yönlü ve duygusal zekânın da öz-anlayış üzerinde pozitif yönlü yordayıcı etkisinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between university students levels of self-understanding and emotional intelligence and their alexithymia. The sample group of the study in which the relational screening model was used consists of 374 university students.“Personel Information Form”,“Self- Compassion Scale”,“Emotional Intelligence Trait Scale- Short Form”and“Toronto Alexithymia Scale”were used as data collection tools. Independent Group t-Test, One Way Analysis of Variance, Multiple Regression and Correlation tools. Independent Group t-Test, One Way Analysis of Variance, Multiple Regression and Correlation Analysis were used in the analysis of the data. While there was no significant difference between self- compassion and gender, parental partnership status, age, monthly income and number of siblings in the study, itwas found that 4th grade students at hrade level were found to be higher self compassion than 1st, 2nd and 3rd grade students. While there was no significant difference in terms of emotional intelligence and parental partnership status, age, monthly income, class and number of siblings, there was a significant difference in favor of women at gender level and it was concluded that women's emotional intelligence levels were higher than men. It has been determined that there is a significant difference between alexithymia and gender, income status, class levels and there is no significant differention according to the variables of parent togetherness, age and sibling. It was found that as the level of self- compassion increased, the level of emotional intelligence increased, alexithymia has a negative predictive effect on emotional intelligence, and emotional intelligence had a positive predictive effect on self-compassion.