Sosyal politika açısından iş hukukunda işçinin ailesinin korunması
Protection of the worker's family in Turkish labor law in terms of social policy
  1. Tez No: 695061
  2. Yazar: MERVE ÇİLOĞLU YÖRÜBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Günümüzde toplumlar sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda çarpıcı bir değişim geçirmektedir. Aile, toplumun çekirdeği hüviyetinde olması sebebiyle yaşanan tüm değişimlerden etkilenmesinin yanı sıra değişime yön veren önemli bir sosyal politika aktörüdür. Bu değişim süreci, çalışma hayatını bireylerin yaşamlarının merkezi haline getirmiş, bu durum ailenin ve çalışma hayatının konumlarında bir çatışmaya sebep olmuştur. Aile-iş çatışması toplumların içerisinde olduğu modern dönüşümün önemli bir karakteristik özelliğidir. Aile, değişim ile çatışmanın iki yönlü muhatabı olması sebebiyle kritik bir konumdadır. Bu sebeple ailenin korunması ancak çalışma hayatında korunabilmesi ile mümkün hale gelmiştir. İş hukuku, ailenin çalışma hayatında korumasını sağlayabilecek önemli bir disiplindir. Bu çalışma, sosyal politikanın temel aktörlerinden biri olan ailenin, iş hukuku aracılığıyla çalışma hayatında korunmasını sosyal politika bakış açısıyla ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, societies are changing dramatically in social, cultural and economic fields. Since the family is the core of the society, it is an important social policy actor that directs the change as well as being affected by all changes. The aforementioned change process has made working life the center of individuals' lives, and this has caused a conflict in the positions of family and working life. Family-work conflict is an important characteristic of the modern transformation in which societies are. The family is in a critical position as it is the two-way interlocutor of change and conflict. For this reason, the protection of the family has become possible only if it can be protected in working life. Labor law is an important discipline that can ensure the protection of the family in working life. This study deals with the protection of the family, one of the main actors of social policy, in working life through labor law from a social policy perspective.