Definition of success according to women entrepreneurs in Turkey
Türkiye'deki kadın girişimcilerin başarı tanımı
  1. Tez No: 695075
  2. Yazar: ERKAN HÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki kadın girişimciler açısından başarı tanımının ne olduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel bir araştırma türünde fenomenolojik araştırma deseni ile yapılan bu araştırma, yarı yapılandırılmış birebir online mülakatlarda derinlemesine sorulan sorularla katılımcıların yaşamış oldukları deneyimleri neticesinde edindikleri çıkarımlarına ulaşılmıştır. Veriler, Türkiye'nin farklı illerinde farklı sektörlerde kendi işini kurmuş 22 kadın girişimci ile görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Türkiye'de kadın girişimcilerle ilgili daha önce yapılan çalışmalarda, kadın girişimcilerin başarılarını olumlu veya olumsuz etkileyen faktörlerin neler olduğunu incelenmiştir. Ancak daha önce yapılan çalışmalarda, başarı tanımının ne olduğuna odaklanılmamıştır. Başka bir deyişle, katılımcılar tarafından tanımlanmamış bir kavramı etkileyen faktörler araştırılmıştır. Türkiye'de kadın girişimcilerin başarısının tanımını arayan bu çalışma, daha önce yapılan birçok çalışmaya temel oluşturacak sonuçları içermektedir. Bu araştırma sonucunda, başarının 3 tanımı katılımcılar tarafından ön plana çıkartılmıştır. Türkiye'de kendi işini kuran kadın girişimcilere göre başarı, hedeflere ulaşmak, mutlu olmak ve kendini keşfetmektir. Anahtar Kelimeler : kadın, girişimcilik, başarı, tanım, Türkiye
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the meaning of a successful entrepreneur from the perspective of women entrepreneurs in Turkey. This research offers a qualitative phenomenological research design, in depth interviews were planned which addressed the lived experiences of selected women entrepreneurs. Data was collected by using a semi-structured interview with registered 22 women entrepreneurs in different cities of Turkey. Many of the previous studies on women entrepreneurs in Turkey examined which factors positively or negatively affect the success of women entrepreneurs. However, these studies did not focus on what the definition of success is. In other words, the factors affecting an undefined concept were investigated. This study, which seeks the definition of success for women entrepreneurs in Turkey, contains results that will form the basis of many previous studies. As a result of this research, 3 definitions of success were repeated more and more by the participants. According to women entrepreneurs who have established their own business in Turkey, success is reaching goals, being happy and discovering oneself. Keywords : women, entrepreneurship, success, definition, Turkey