Investigating science teachers' views of the nature of science based on the reconceptualized family resemblance approach to nos
Fen bilimleri öğretmenlerinin bilimin doğası anlayışlarının yeniden kavramsallaştırılmış aile benzerliği yaklaşımı'na dayalı bilimin doğası çerçevesinde incelenmesi
  1. Tez No: 695074
  2. Yazar: ZEYNEP MERVE DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA SUNGUR, PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilimleri öğretmenlerinin bilimin doğasına ilişkin görüşlerini Yeniden Kavramsallaştırılmış Aile Benzerliği Yaklaşımı'na Dayalı Bilimin Doğası (RFN) çerçevesinde incelemektir. (Erduran & Dagher, 2014; Kaya & Erduran; 2016b). RFN'nin beş kategorisini kullanılarak, bilimin amaç ve değerleri, bilimsel pratikler, bilimsel bilgi, bilimsel metotlar ve metodolojik kurallar, bilimin sosyal-kurumsal boyutu, fen bilimleri öğretmenlerinin NOS hakkındaki görüşleri, RFN'nin fen derslerine entegrasyonu hakkındaki görüşleri, ve RFN'nin fen bilimleri müfredatındaki vurgusu hakkındaki görüşleri araştırılmıştır. 13 fen bilimleri öğretmeninden yarı-yapılandırılmış görüşmeler yolu ile veriler toplanmıştır. Maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılması ile, NOS/HOS/POS ile ilgili ders veya seminerlere katılmak, NOS/HOS/POS ile ilgili kitap okumak ve öğretmenlerin eğitim düzeyi, katılımcı çeşitliliğinin artırılması düşünülmüştür. Görüşme yanıtları, kodlama yolula nitel içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, lisansüstü eğitimi yapan öğretmenler NOS hakkında daha bilinçli görüşler sergiledikleri göstermiştir. NOS ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmayan öğretmenler fen bilimleri müfredatından tutarlı ve anlamlı bağlantılar sağlayamadıkları görülmüştür. Fen bilimleri dersine entegrasyonda, NOS üzerinde daha fazla zaman harcayan öğretmenlerin, derslerine NOS'u diğer öğretmenlerden daha fazla dahil etme eğiliminde oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate science teachers' views of the nature of science (NOS) based on the framework of Reconceptualized Family Resemblance Approach to NOS (RFN) (Erduran & Dagher,2014; Kaya & Erduran, 2016b). Using the categories of the RFN framework; aims and values, scientific knowledge, scientific method and methodological rules, scientific practices, social-institutional aspect of science, science teachers' views on NOS, views about RFN integration into their instruction, and views about the curricular emphasis of RFN is investigated. Data collected from 13 in-service science teachers through semi-structured interviews. Using maximum variation sampling, taking courses or attending seminars about NOS/HOS/POS, reading books about NOS/HOS/POS, and teachers' education level were considered to be able to increase diversity. Interview responses were analyzed using the qualitative content analysis. Results showed that graduate-student teachers showed more informed views regarding NOS. Teachers who had naïve understanding regarding NOS could not provide consistent and meaningful connections from the curriculum. Concerning the NOS integration into their instructions, findings revealed that teachers who had spent more time on NOS tented to include the aspects more than others.