Küçük ve orta ölçekli işletmelerde açık inovasyon uygulamaları: Konya örneği
Open innovation practices in small and medium-sized enterprises: The case of Konya
  1. Tez No: 695114
  2. Yazar: TAREQ M.A. JOUDA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAHİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmada, Konya'da sanayi sektöründe yer alan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerde (KOBİ) gerçekleştirilen“açık inovasyon”uygulamalarını ortaya koymayı ayrıca, sanayide yer alan KOBİ'lerin özelliklerinin ve ankete katılan kişilerin özelliklerinin açık inovasyon uygulamalarının gerçekleştirilmesindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada betimsel-analitik yöntemi kullanmıştır. Anket, veri toplama için temel bir araç olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Konya ili sanayi bölgelerinde (Selçuklu, Meram, Karatay) sanayi sektöründe yer alan KOBİ'ler oluşturmaktadır. Araştırmaya yukarıda belirtilen alanlarda sanayi sektöründe çalışan KOBİ'den rastgele örneklem yöntemi ile seçili 360 KOBİ katılmıştır. Araştırmanın en önemli sonuçları aşağıdaki gibi ifade edilebilir: İşletme sınırları içinde bulunan fikri mülkiyetin diğer dış taraflara satılması veya lisanslanması yoluyla istifade edilmesinin Konya'daki sanayi işletmesi KOBİ'ler tarafından gerçekleştirilen en zayıf açık inovasyon uygulaması olduğunu göstermiştir. Ankete katılanların %50,6'sı işletmelerinin fikri mülkiyetlerini diğer üçüncü taraflara satarak veya lisanslayarak kâr ettiğini belirtmiştir. Ankete katılanların %81,8'i, işletmelerinin müşterileri inovasyon süreçlerine dâhil ettiğini belirtmiştir. Müşterileri inovasyon sürecine dâhil etmenin Konya'daki KOBİ'ler tarafından gerçekleştirilen en güçlü açık inovasyon uygulaması olduğunu göstermiştir. Araştırma, sanayi işletmesi KOBİ'lerin özelliklerinin ve ankete katılan kişilerin özelliklerinin açık inovasyon uygulamalarının gerçekleştirilmesi üzerinde hiçbir etkisi olmadığını ortaya koymuştur. Ancak araştırma ile Karatay bölgesindeki KOBİ'lerin açık inovasyon uygulamalarını Selçuklu ve Meram bölgelerindeki diğer KOBİ'lere göre daha fazla gerçekleştirdiğini tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore open innovation practices implemented by small and medium-sized enterprises operating in the industrial sector in Konya city. The study also aimed to investigate the effect of the industrial SMEs' features and the employees' features in increasing or decreasing the application of open innovation practices. The researcher used the descriptive-analytical method. The key tool for gathering data was the designed questionnaire. SMEs operating in the industrial sector in Konya city in the following industrial zones (Selçuklu, Meram, Karatay) represent the sample of this study. A random sample of (360) SMEs working in the industrial sector from the above-mentioned industrial areas was selected. The most important results of this study are as follows: The results of the study showed that exploitation of intellectual property available within the firm's borders through selling or licensing it to other external parties is the least implemented practice by the industrial SMEs that operate in Konya city. 50.6% of the respondents stated that their enterprises made investments by selling or licensing their intellectual property. 81.8% of the respondents agreed that their businesses involve customers in the innovation process. The results of the study also showed that involving firms' customers in the process of innovation is the highest practice implemented by the industrial SMEs that operate in Konya city. The study found that the industrial SMEs' features and also the employees' features have no effect on the application of open innovation practices. While the study found that SMEs in the Karatay area apply open innovation practices more than other SMEs in Selçuklu and Meram areas.