Development of a mixed-method approach to analyze walkability: A case on two urban residential neighborhoods in Ankara
Yürünebilirlik analizi için bir karma yöntem yaklaşımı geliştirilmesi: Ankara'da iki kentsel konut mahallesi üzerine bir örnek
- Tez No: 695130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AFACAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Küresel ısınmanın yıkıcı etkilerinin hissedildiği bu zamanlarda, kentlerde sürdürülebilirliğin ön koşulu fosil yakıtlardan vazgeçmek ve aktif ulaşım yollarını geliştirmektir. Yürünebilirlik, şehir planlamasında daha sağlıklı, çevre dostu, ekonomik olarak üretken ve sosyal olarak aktif toplulukların teşvik edilmesinde kilit bir faktör olarak tanıtılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, metropol bir kentteki mevcut ve yeni gelişmekte olan kentsel mahalle yerleşimlerinin yürünebilirliğini analiz etmek için açımlayıcı faktör analizi, çok kriterli karar verme analizi ve haritalama tekniklerini bir araya getiren karma bir yöntem önermek ve bu alandaki literatüre katkı sağlamaya çalışmaktır. Teorilere ve araştırmalara dayanarak algılanan ve nesnel olarak ölçülen yürünebilirlik arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Bu çalışma, yürünebilirliği önceden belirlenmiş kriterlerin bir indeksi olarak görmek yerine, yürünebilirlik faktörlerini araştırmak için aşağıdan yukarıya bir yaklaşım önermektedir. Açıklayıcı faktör analizinden elde edilerek ortaya çıkan algılanan yürünebilirlik kriterleri, hem Çok Kriterli Karar Verme Analizi hem de Çok Kriterli Yer Seçimi ile Yürünebilirlik Haritaları oluştırmak için verimli sonuçlar sağlamıştır. Bu çalışmanın bulguları hem şehir plancıları hem de karar vericiler için önemli ipuçları sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In these times when the devastating effects of global warming are felt, giving up fossil fuels and developing active transportation routes are prerequisites for sustainability in the cities. Walkability was introduced as a key factor in urban planning and the promotion of healthier, environmentally friendly, economically productive, and socially active communities. The main aim of this study is to propose a mixed-method that combines exploratory factor analysis, multi-criteria decision-making analysis, and mapping techniques to analyze the walkability of existing and newly developing urban neighborhood settlements in a metropolitan city and to contribute to the literature in this field. Based on the theories and researches the relationship between perceived and objectively measured walkability was analyzed. This study proposes a bottom-up approach for investigating the walkability factors, rather than seeing walkability as an index of pre-set criteria. The emergent perceived walkability parameters derived from the exploratory factor analysis provided fruitful results for both Multi-Criteria Decision-Making Analysis and Multi-Criteria Overlay Walkability Maps. The findings of this study will provide important clues for both city planners and decision-makers to analyze walkability.