İlkokul hayat bilgisi öğretim programının sosyal bilgiler öğretim programına yansımasının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the reflection of the primary school life science curriculum in the social studies curriculum according to the views of the teacher
  1. Tez No: 695129
  2. Yazar: İREM GÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma ilkokul Hayat Bilgisi programının ortaokul Sosyal Bilgiler programına yansımalarını görebilmek amacıyla yapılmıştır. İlkokul ve ortaokul yılları çocukların duygusal, zihinsel gelişimleri ve yaş itibariyle somut işlemler dönemine denk gelir. Bu dönemde çocuklar henüz anaokulundan, oyun çağından çıkıp okuma yazma gibi önemli faaliyetlerin olduğu bir sürecin içine girerler. Dünyayı bir bütün halinde algılayıp, çevresinde öğrenmiş oldukları parçaları bir bütün haline getirip kavramakta zorlanabilirler. Hayat Bilgisi dersi de bu dönem çocukları için birçok ders ve disiplinleri bir bütün halinde barındıran ve ilerleyen yıllarda farklı disiplinlere ayrılan dersler için temel nitelikte bilgi ve tecrübe kazandırmayı amaçlayan bir ders sayılmaktadır. Sosyal bilgiler, geniş bir yelpazeye sahip olan sosyal bilimlerin birçok dalından yararlanmaktadır. Toplumun gelişmesinde bireyin eğitiminin önemli olduğu söylenmektedir. Yaşanan gelişmeler ile birlikte öğretim programları ışığında nitelikli ve etkin vatandaşlar yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Öğretim programları çağın niteliklerine uygun olarak gerekli dönüt ve düzeltmelerle yeniden ele alınmaktadır. Program ne kadar nitelikli bir şekilde hazırlansa da işin önemli kısmı uygulamadaki öğretmenlere düştüğü söylenebilir. Hayat Bilgisi ve Sosyal Bilgiler dersi arasındaki bağlantının öğretmenlerin görüşlerine göre incelenmesi de bu ilişkinin ortaya çıkarılmasını sağlayacaktır. Bu çalışma Mersin ilinde yer alan özel ve devlet okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri ve sosyal bilgiler öğretmenlerine uygulanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında programların kullanışlı olduğu, Hayat Bilgisi ve Sosyal Bilgiler derslerinin öğrenciye hayata hazırladığı, ders içeriklerinin yoğun olduğu, program değişiklikleri hakkında bilgilendirme çalışmalarının yetersiz olduğu gibi çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to see the reflections of the primary school Life Science Program on the secondary school Social Studies Program. Primary and secondary school years coincide with periods of emotional, mental development of children and concrete actions in terms of age. During this period, children come out of kindergarten, play age and enter a process where there are important activities such as literacy. They may find it difficult to combine and comprehend the parts that they have seen, heard, learned into a whole because they perceive the world as a whole.Life Science course is also considered a course for children in this ages, which contains many courses and disciplines as a whole and aims to gain basic knowledge and experience for courses divided into different disciplines in the following years. Social studies benefits from many branches of the social sciences, which have a wide range. It is said that the education of the individual is important in the development of society. Along with the developments, we are trying to educate qualified and effective citizens toward these educational programs. Educational programs are reconsidered with the necessary feedbacks and corrections in accordance with the qualifications of the era. It can be said that the important part of the work falls on the teachers in the application even the program is prepared qualitatively. Examining the connection between Life Science and Social Studies course according to the opinions of the teachers will also decipher this relationship. This study was applied to classroom teachers and social studies teachers working in private and public schools in Mersin province. The data obtained using the semi-structured interview form was analyzed by content analysis. Based on the findings it can be concluded that the programs are useful, the Life Sciences and Social Studies courses prepare the students for life, the course contents are intense and the information studies about the program changes are insufficient.