İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü 1, 2 ve 3. sınıf öğretmen adaylarının kenarları ve açıları arasındaki ilişkiye dayalı olarak özel isimlendirilmiş dörtgen bilgilerinin incelenmesi
Investigation of specially named rectangle information based on the relationship between sides and angles of the 1, 2 and 3rd grade teacher candidates of the Department of Primary Education Mathematics Teaching
  1. Tez No: 695142
  2. Yazar: AYŞE HANIM DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA HAN DİZMAN ŞİMŞEKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışması kapsamında ilköğretim matematik öğretmen adaylarının dörtgen farkındalıklarını Van Hiele Düşünme Seviyeleri açısından inceleyip, dörtgenler arasındaki ilişkilerden yola çıkarak ne tür sınıflandırmalar yaptıklarını tespit edip bunları sınıflar arasında kademeli olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada genel tarama modelinin kesit alma yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep Üniversitesi 1, 2 ve 3. sınıf kademesinde öğrenim gören 132 İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı ve uzman tarafından oluşturulan 12 adet çoktan seçmeli, 1 adet yapılandırılmış grid, 1 adet kavram haritası sorusundan oluşan değerlendirme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinden elde edilen bulgular dörtgenleri tanımlama, ilişkilendirme, gruplandırma ve kavram haritası oluşturma bilgileri olmak üzere 4 ana başlık altında toplanmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde öğrencilerin dörtgenlerin standart gösterimlerini yapabildikleri ancak aynı performansı özel durumları için gösteremedikleri, kavram haritası oluşturmada en çok deltoid-eşkenar dörtgen ilişkisini kuramadıkları görülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçların matematik öğretmen adaylarının dörtgen bilgilerine dair yapılacak çalışmalara ve üniversite eğitiminde öğretmenlerin alan bilgisine dair eksiklikleri tespit edip ona göre bir eğitim çalışması yapılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, it is aimed to examine the quadrilateral awareness of primary school mathematics teacher candidates in terms of Van Hiele Thinking Levels, to determine what kind of classifications they make based on the relationships between the quadrilaterals and to compare them gradually between classes. In this study, the cross-section approach of the general survey model was used. The study group of the research consists of 132 Elementary Mathematics Education students studying at the 1st, 2nd and 3rd grades of Gaziantep University. As a data collection tool, an evaluation form consisting of 12 multiple-choice, 1 structured grid and 1 concept map question created by the researcher and expert was used. The findings obtained from the analysis of the data were gathered under 4 main headings: defining quadrilaterals, associating, grouping and creating a concept map. When the findings were examined, it was seen that the students were able to make standard representations of quadrilaterals, but they could not show the same performance for their special cases, and they could not establish the deltoid-rhombus relationship in creating concept maps. It is thought that the results obtained from the research will contribute to the studies to be done on the quadrilateral knowledge of mathematics teacher candidates and to determine the deficiencies in the field knowledge of the teachers in university education and to make an educational study accordingly.