Silivri Sağlık Ocaklarında çalışan ebe ve hemşirelerin bağışıklama konusundaki bilgi düzeylerinin tespiti ve görev analizi ile hazırlanan hizmetiçi eğitim etkinliğinin belirlenmesi
Evaluation of the immunization knowledge status of nurses and midwifes who are working at the primary health centers in Silivri, and the determination of the effect of inwork education which're prepared by the analysis
- Tez No: 69516
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL BALTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
VII -ÖZET Bilinci basamak sağlık hizmetleri kalitesini yükseltecek hizmetiçi eğitim seminerleri geliştirilmesi konusunda deneysel tipte bir çalışma planlanmış ve İstanbul Silivri Sağlık Grup Başkanlığı bölgesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu, Başkanlık bölgesinde Bağışıklama konusunda aktif olarak görev yapan 30 ebe ve hemşirenin tamamı oluşturmaktadır. Hizmetiçi eğitim konusu olarak“Bağışıklama çalışmaları”seçilmiştir. Araştırma, Durumun tespiti ve hizmetiçi eğitim ihtiyacının belirlenmesi amacıyla denetleme çalışması yapılmıştır., Eğitim semineri malzeme ve dokümanının hazırlanması ve eğitim yöntemlerinin seçilmesi aşamasında denetleme ve iş analizi çalışmaları ile belirlenen hizmet içi eğitim ihtiyacı göz önüne alınmıştır. Hizmetiçi eğitim semineri uygulaması 8 kasım 1996 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Seminerin kısa ve uzun dönem etkinliği değerlendirilmiş ve bulgular literatür bilgilerinin ışığında tartışılmıştır. Teorik Bilgilendirme, Anahtar kelime çalışması ve Pratik uygulama bölümlerinden oluşan Hizmetiçi eğitim semineri, Bağışıklama konusundaki bilgi düzeyim kısa ve uzun dönemde anlamlı olarak artırmıştır. Araştırma grubunun görev yeri, iş deneyimi, sosyo-ekonomik düzey ve meslek unvanı gibi özelliklerinin eğitimden yararlanma üzerine belirleyici etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Hizmetiçi eğitim seminerlerinin, durum tespiti çalışması ve iş analizi yapılarak belirlenen ihtiyacı karşılayacak şekilde hazırlanmasının bir yöntem olarak etkin olduğu sonucuna varılmıştır. 79
Özet (Çeviri)
VIII -SUMMARY İn consider of rapid development and improvement of Primary Health Services, Health workers inwork training gains importance. An experimental study had been planned and performed in the region of Silivri Health Group by the purpose of improvement the quality in primary healh care services. The study group's made up of 27 health workers who're working in the Health group and have the responsibility of immunization services. Because of it's importance in the primary health services, immunization activities had been preferred as the topic of the training. The inwork training had been prapered by the evaluation of training needs of the health workers. The traning had been performed on 8'th. Novamber 1996 in Silivri Health Group Conferance Room. The training program's made up of three integrated division which're Theoric lecture, Key word study and practical training. The short and long term efficiency of the traning had been evaluated and discussed. The inwork training improved the knowledge level of the study group in long and also short term after performing. The eficiency of training're not effected by the demografic states of the workers. As a result, the inwork training that's preparated by the light of analysis of the working conditions is very effective. 80