İşe alım sürecinde işgören temininin dijital dönüşümü üzerine bir uygulama
A study on the digital transformation of employee recruitment in recruitment process
- Tez No: 695185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİYE TUBA YILMAZ SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Analitiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnsan Kaynakları Yönetimi, her alanda etki yaratan dijitalleşme çağına ayak uydurabilen değişime açık alanlardan biridir. Dijitalleşme her alanda olduğu gibi“insan”kaynakları alanında büyük değişimlere sebep olmuştur. Dijitalleşme çağının getirdiği yenilikler ile beraber insan kaynaklarının entegre olması adına, dijital ayağının sürekli yenilenmekte olan teknolojik gelişmelerden etkilendiği görülmektedir. Bu sebeple, insan kaynaklarındaki her alanın yeniden değişmesine ve dönüştürmesine neden olmaktadır. BİST 50'de faaliyette bulunan şirketlerin, insan kaynakları yönetiminin bir alt dalı olan,“ işe alım”sürecinde dijitalleşme süreci ve dijital platformların kullanımı incelenmiş ve dijital platformlarda bulunan iş ilanlarının arka planları indirilerek, ilan sayısı incelenmiştir. Bu araştırmada, BİST 50'de faaliyette bulunan şirketlerin, web sayfaları, insan kaynakları politikaları ve dijital platformlarda yayınladıkları iş ilanları incelenmiştir. İnsan kaynakları yönetiminin kapsadığı alanlara dair ve insan kaynakları yönetiminin bir alt dalı olan“işe alım”süreçlerinde dijitalleşmenin ne zaman ve nasıl gerçekleştiğine dair literatür taraması yapılmıştır. BİST 50'de faaliyette bulunan şirketlerin yayımladıkları iş ilanları ele alınarak edilmiştir. Toplanan veriler, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan içerik analizi ile incelenerek, verilerin frekans analizleri ve karşılaştırmaları yapılarak tartışma ve sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The digitalization process and the use of digital platforms in the“recruitment”process, which is a subbranch of human resources management of companies operating BIST 50, were examined and the backgrounds of job postings on digital platforms were downloaded and the number of postings was examined. Human Resources Management is one of the fields open to change that can keep up with the age of digitalizastion, which has an impact in every field. Digization has caused great changes in the field of“human resoruces”, as in every field. In order to integrate juman resources with the innovations brought by the age of digitalization, it is seen that the digital leg is affected by technological developments that are constantly being renewed. Fort his reason, it causes every field in human resources to change transform again. In this research, web pages, human resources policies and job postings published on digital platforms by companies operating in BIST 50 were examined. A literatür Review was conducted on the areas covered by human resources management and when and how digitalization occurs in the“ recruitment”processes, which is a sub-branch of human resources management. Job postings published by companies operating in BIST 50 have been downloaded and it has been determined for which workforce they have posted. The collecte data were analyzed through content analysis, which is one of the qualitative research methods, frequency analyzes and comparisons of the data were made, and discussion and results were releaved.