An analysis of spoken metadiscourse in academic settings: An exploratory study in ELF context
Akademik bağlamda sözlü üst-söylem analizi: İngilizcenin ortak dil olarak kullanımında bir keşif çalışması
  1. Tez No: 695214
  2. Yazar: ASLIHAN TUĞÇE GÜLER GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, İngilizce'nin ortak dil olarak kullanımı (ELF) bağlamında akademik İngilizcedeki dönüşlü üst söylem bileşenlerini incelemektedir. Spesifik olarak, mevcut çalışma, doktora tezi savunma komitelerinde öğrenci ve komite üyesi konuşmasında ayrı ayrı kullanılan dönüşlü üst-söylemsel araçları araştırmaktadır. Bu amaçla, Adel (2010) tarafından sözlü ve yazılı İngilizcede üst-söylem taksonomisine dayalı olarak söylem işlevlerinin kullanım ve sıklığına ilişkin öğrenci ve komite üyesi konuşmaları analiz edilmiştir. Çalışmada metot olarak, derlem tabanlı bir karma yöntem analizi benimsenmiştir ve analiz, açık erişimli English as a Lingua Franca in Academic Settings (ELFA) derlemindeki sekiz savunma tartışmasından elde edilen veriler üzerinde yapıldı. Bu çalışmanın bulguları, doktora savunma tartışmalarında dönüşlü üst-söylem bileşenlerinin kullanıldığını ve bunun veriler aracılığıyla gözlemlenebildiğini, ancak öğrenci ve sınav görevlisi konuşmalarında söylem işlevlerinin sıklığı ve kullanımı konusunda bazı farklılıklar olduğunu göstermektedir. 'Söz eylemi' etiketleri alt türündeki tartışma ve örnekleme gibi söylem işlevlerinin, dilsel biçim/anlam üzerine yorum yapma ve açıklama gibi 'üst-dilsel yorumlar' alt türüne ilişkin söylem işlevlerinin öğrenci konuşmalarında sıkça görüldüğü gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, öğrenci konuşması, 'söylem organizasyonu' alt türü altında konuyu yönetme ilgili söylem işlevlerine ilişkin daha düşük bir sıklık oranını korur. 'İzleyiciye göndermeler' alt tipinde söylem işlevleri senaryoları tahayyül etme açısından da öğrenci konuşmalarının sık olduğu görülmektedir. Komite üyesi konuşmasında, özellikle mesajın yönetimi ve dinleyici disiplininin yönetimi ile ilgili olarak, 'izleyiciye göndermeler' alt türünde ve 'söylem organizasyonu' alt türünde konuya ekleme ve konuyu kapatma söylem fonksiyonlarında söylem işlevlerinin daha yüksek bir sıklıkta gerçekleştiğini göstermektedir. Son olarak hem öğrenci hem de komite üyesi konuşmaları, numaralandırma ve endoforik işaretlemeler gibi belirli 'söylem organizasyonu' ile ilgili söylem işlevlerinin yüksek bir sıklık oranına sahiptir. Çalışmanın sonuçları, doktora savunmalarının doğasına ilişkin bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the reflexive metadiscourse components in academic English as a Lingua Franca (ELF) context. Specifically, the current research explores the reflexive metadiscursive devices employed in student and examiner talk separately in PhD thesis defense discussions. With this aim, student and examiner talks have been analyzed regarding the frequency and use of discourse functions based on the taxonomy of metadiscourse in spoken and written English by Adel (2010). Concerning methodology, a corpus-based mixed-method analysis was adopted, and the analysis was performed on the data taken from eight defense discussions in the open-access English as a Lingua in Academic Settings (ELFA) corpus. Findings of this study indicate that reflexive metadiscourse components are used in PhD thesis defense discussions, which is observable through data. However, there are certain discrepancies regarding the frequency and use of the discourse functions in student and examiner talks. It has been analyzed that discourse functions in the 'speech act labels' subtype such as arguing and exemplifying, and discourse functions related to 'metalinguistic comments' subtype such as commenting on linguistic form/meaning and clarifying are observed to be frequent in student talk. However, student talk maintains a lower frequency regarding discourse functions related to managing topic under the 'discourse organization' subtype. Student talk is also frequent in terms of imagining scenarios discourse functions in the subtype of 'references to the audience.' Examiner talk shows a higher frequency of cases, especially regarding managing the message and managing the audience discipline discourse functions in the 'references to the audience subtype and adding to topic and concluding topic discourse functions in the 'discourse organization' subtype. Lastly, student and examiner talks have a high-frequency rate of certain 'discourse organization' related discourse functions such as enumerating and endophoric markings. The results of the study offer insights into the nature of the PhD thesis defense discussions.