Relationship between perceived parenting attitudes and anxiety: Roles of emotion regulation and resilience
Algılanan ebeveynlik tutumları ve kaygı arasındaki ilişki: Duygu düzenleme ve psikolojik dayanıklılığın rolü
- Tez No: 695216
- Danışmanlar: PROF. DR. FALİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk örnekleminde algılanan ebeveynlik tutumları ile sürekli kaygı arasındaki ilişkide duygu düzenleme ve psikolojik dayanıklılığın aracı rollerini incelemektir. Bu amaçla toplam 707 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. 18-78 yaş aralığındaki katılımcıların 508'i kadın, 199'u erkektir. Katılımcılardan veri toplamak için Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, ve Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizi için öncelikle bağımsız örneklem t-testi kullanılarak cinsiyetin etkileri araştırılmıştır. İkinci olarak, çalışma değişkenlerinin ilişkileri korelasyon analizi kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar, duygu düzenleme ve psikolojik dayanıklılığın, algılanan ebeveyn duygusal sıcaklığı ile pozitif yönde ilişkili olduğunu, diğer taraftan ebeveynlerin aşırı koruyucu ve reddedici tutumları ile negatif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Algılanan ebeveyn sıcaklığı ile sürekli kaygı arasında olumsuz bir ilişki bulunurken, aşırı korumacı ve reddedici algılama ile pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Duygu düzenleme ve psikolojik dayanıklılık arasında da pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Ayrıca, her ikisi de sürekli kaygı ile negatif yönde ilişkilidir. Son olarak, duygu düzenleme ve daha yüksek psikolojik dayanıklılığın algılanan ebeveynlik tutumları ile sürekli kaygı eğilimleri arasında aracı rolü olduğu bulunmuştur. Bu çalışmanın bulguları ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the mediating roles of emotion regulation and resilience in the relationship between perceived parenting attitudes and trait anxiety among Turkish sample. For this purpose, total of 707 participants included in the study. 508 of the participants were females, and 199 of the participants were males, with an age range of 18-78. Perceived Parenting Attitudes in Childhood (Egna Minnen Barndoms Uppfostran for Children; My memories of upbringing), Difficulties in Emotion Regulation Scale, Resilience Scale for Adults, State- Trait Anxiety Scale and were used to collect data from participants. For the data analysis, firstly, the effects of gender were investigated by using independent sample t-test. Secondly, the relationships of study variables were investigated by using correlation analysis. Results indicated that, emotion regulation and resilience positively correlated with perceived parental warmth, on the other hand, parental overprotection and rejection were negatively associated. Perceived parental warmth negatively correlated with trait anxiety, in contrast perceived overprotection and rejection were positively. There was also, a positive significant relationship between, emotion regulation and resilience. In addition, they both negatively correlated with trait anxiety. Finally, emotion regulation abilities and higher resilience was found to be a mediator between perceived parenting attitudes and trait anxiety tendencies. The findings of the present study were discussed in the light of the relevant literature.