Yenilenebilir enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin incelenmesi: Panel veri analizi
Investigation of the relationship between renewable energy consumption and economic growth: Panel data analysis
  1. Tez No: 695217
  2. Yazar: DUYGU ÜMRAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER NUR SÜLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Son yıllarda enerji ekonomik büyümenin belirleyici etkenlerinden biri haline gelmiştir. Artan çevre bilinci ve enerjide dışa bağımlılığı azaltma ihtiyacı ülkeleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirmiştir. Bu çalışmada G20 platformuna üye 16 ülke için 2000 – 2019 dönemine ait yıllık veriler kullanılarak yenilenebilir enerji tüketiminin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi panel veri analizi yöntemi ile incelenmiştir. Breusch - Pagan Lagrange Çarpanı testi ile serilerde yatay kesit bağımlılığının olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bu sonuç doğrultusunda durağanlık ve eşbütünleşme ilişkisinin tespitinde yatay kesit bağımlılığını dikkate alan ikinci nesil testlerin kullanılmasına karar verilmiştir. Uygulanan Westerlund (2007) panel eşbütünleşme testi sonucunda değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişkinin varlığı doğrulanamamıştır. Değişkenler arasındaki kısa dönemli nedensel ilişkiyi tespit etmek amacıyla serilerin birinci farkı alınarak heterojen paneller için kullanılan Dumitrescu - Hurlin (2012) Granger nedensellik testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar kısa dönemde yenilenebilir enerji tüketiminden ekonomik büyümeye doğru tek yönlü nedensellik ilişkisinin varlığını ortaya koymaktadır. Ayrıca parametrelerin heterojen olduğu Delta Testi uygulanarak doğrulanmıştır ve bu sonuç ilgili nedensellik testinin kullanımının uygun olduğunu göstermektedir. Son olarak Hausman Testi sonuçları doğrultusunda kısa dönemli ilişki modeli Sabit Etkiler yöntemi kullanılarak tahmin edilmiştir. Elde edilen katsayı kısa dönemde yenilenebilir enerji tüketiminin büyüme oranında meydana gelecek %1 değişim, GSYİH'nın büyüme oranı üzerinde % 0,0401 oranında değişime neden olacağını göstermektedir. Bu doğrultuda ülkelerin yenilenebilir enerji konusundaki AR-GE çalışmalarını ve yatırım desteklerini arttırmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, energy has become one of the determining factors of economic growth. Increasing environmental awareness and the need to reduce foreign dependency in energy have led countries to renewable energy sources. In this study, the effect of renewable energy consumption on economic growth was analyzed by using panel data analysis method on annual data of 16 countries that are the members of the G20 platform, for the 2000 - 2019 period. Breusch - Pagan Lagrange Multiplier test confirmed the presence of cross-sectional dependence in the series. In line with this result, for the determination of stationarity and cointegration relationship, a second-generation test that take the cross-sectional dependency into account was selected. The Westerlund (2007) panel cointegration test did not confirm the existence of a long-term relationship between the variables. In order to determine the short-term causal relationship between variables, Dumitrescu - Hurlin (2012) Granger causality test, which is used for heterogeneous panels, was applied by taking the first difference of the series. The results reveal the existence of a one-way causality relationship from renewable energy consumption to economic growth in the short run. Heterogeneity of the parameters was verified by applying the Delta Test; and this result shows that the use of the selected causality test is appropriate. In line with the Hausman Test results, the short-term relationship model was estimated using the Fixed Effects method. The coefficient obtained shows that, in the short term, a 1% change in the growth rate of renewable energy consumption will cause a change of 0.0401% on the growth rate of GDP. Based on this result, it can be suggested that countries increase their R&D studies and investment supports on renewable energy.