Millî Kütüphane 06 MİL YZ A 2552 numaraya kayıtlı şiir mecmuası (İnceleme-metin-MESTAP'a göre tasnifi)
National Library number 06 MİL YZ A 2552 the Journel of poetry (Review, text and to MESTAPs classification)
- Tez No: 695256
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 775
Özet
Bu tezin konusu, Millî Kütüphane Yazmalar Koleksiyonuna kayıtlı 06 Mil Yz A 2552 numaralı şiir mecmuasıdır. Mecmua tanıtıldıktan sonra şekil ve içerik özellikleri bakımından incelenmiştir. Mecmuadaki şiirlerden şairleri tespit edilenler mevcut kaynaklarda taranmıştır. Dîvânlarda ve tezkirelerde tespit edilen şiirler karşılaştırılmış ve mevcut farklılıklar dipnotlarda belirtilmiştir. Çalışmamızda şairlerin yaşadığı yüzyıllar, tercih edilen nazım şekilleri ve vezinler tablo halinde gösterilmiştir. Transkripsiyonu yapılan mecmuanın MESTAP tablosu oluşturulmuştur. 18. yüzyılda yazıldığını düşündüğümüz mecmuada şiiri yer alan 205 şair tespit edilmiştir. Bu şairlerden 5'inin kimliğinde kesinlik sağlanamamıştır. Mecmuada bulunan şiirlerden 670'i Farsça 1'i Arapça 932'si Türkçedir. Mecmuanın müellifin edebî zevki doğrultusunda oluşturulduğu kanaatine varılmıştır. Bu sebeple dönemin edebî zevkine ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the poetry collection numbered 06 Mil Yz A 2552 registered at the National Library Manuscripts Collection. After the collection was introduced, it was examined in terms of form and content. Those whose poets were identified among the poems in the collection were scanned in the available sources. The poems identified in the divan poetry and biographies were compared and the existing differences were indicated in the footnotes. In the study, the centuries in which the poets lived, the preferred verse forms and meters are shown in tables. The MESTAP table of the transcribed collection was created. 205 poets whose poems are included in the collection, which is thought to be written in the 18th century, were identified. 5 of them are not included due to lack of certainty. Of the poems found in the collection, 670 are in Persian, 1 in Arabic and 932 in Turkish. It has been concluded that the collection was created in line with the literary taste of the author. Therefore, it is thought to shed light on the literary taste of the period.