Millî Kütüphane 06 mil YZ A 3810 numaralı şiir mecmuasının 'Mecmuaların sistematik tasnifi projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi
Systematic classification of poem mecmua's numbered 06 mi̇l YZ A 3810 in The Library of Turkey according to (MESTAP)
- Tez No: 393256
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCAY ZAVOTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türk tarihinin büyük bir kısmını kaplayan Osmanlı Devleti; siyasi ve coğrafi anlamdaki gelişmesinin yanında, kültürel anlamda da mühim gelişmeler kaydetmiştir. Nasıl ki Türk tarihinin geniş bir bölümünü Osmanlı Devleti oluşturuyorsa, Türk edebiyatının da oldukça büyük bir bölümünü, Osmanlı tarihi ile birlikte gelişme gösteren Osmanlı dönemi edebiyatı oluşturmaktadır. Osmanlı edebiyatının henüz tam olarak keşfedilmemiş bir hazine niteliğinde olan unsurlarından birisi de mecmualardır. Çalışmamıza konu olan Milli Kütüphane 06 MİL YZ 3810 künyeli şiir mecmuası da keşfedilmeyi bekleyen hazinenin bir parçasıdır. Çalışmamızda bu mecmua incelenmiş, mecmua hakkında genel bilgiler verilerek mecmua tanıtılmış, Arap harfli metin de transkripsiyon harfleri İle Latinize edilmiştir. Böylece çalışmamız bilim dünyasına kazandırılmaya çalışılarak, sonraki çalışmalara bir nebze olsun ışık tutulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Covering most of the Turkish history, the Ottoman State was also the scene of important cultural advancements in addition to political and geographical developments. Like Turkish history of which the major part consists of Ottoman Empire; quite a large part of the Turkish literature also consists of the Ottoman literature which developed with the Ottoman history. Periodicals, valuable as treasures, are one of the not quite fully discovered elements of the Ottoman literature. The National Library's poetry periodical with record no 06 MİL YZ 3810 which is subject to our study is a part of the treasury waiting to be discovered. In our study, this periodical was studied, the periodical was introduced by providing general information, and the text in Arab letters was Latinized with transcription letters. Thus, an effort has been made to bring this study to the academic world and to cast some light to the forthcoming studies.