Ankara ili birinci basamak sağlık kuruluşlarında akut solunum yolu enfeksiyonları tanı ve tedavisinin hızlı değerlendirilme yöntemi ile değerlendirilmesi araştırması
The Evaluation of diagnosis and treatment of acute respiratory infections using rapid assessment technique in first level health institutions, Ankara
  1. Tez No: 69527
  2. Yazar: A. HANDAN TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BUMİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
157 BOLUM 7 ÖZET Araştırma kapsamında Ankara ilinde 19 sağlık kuruluşu kapsamında 114 çocuk ve bu kurumlarda çalışan 19 hekimin AS YE vaka tanı ve tedavi uygulamaları LQAS yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada birinci basamak sağlık kuruluşlarındaki ASYE tanı tedavi uygulamaları“öykü”,“fizik muayene”,“uygun tanı”,“uygun tedavi”başlıklarında sağlık kuruluşundaki hekimlerin uygulamalarının DSÖ kriterleri ile karşılaştırılması yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamındaki sağlık kuruluşlarından 17'si ateş ve çocuğun yaşını, 19'u öksürük şikayetini standartta uygun sorgulamaktadır. Öykü almada diğer sorular yeterli standartta sorgulanmamaktadır. Çalışmada hiçbir kurum ASYE'nu değerlendirme anlamında yeterli standartta muayene yapmamaktadır. Yine uygun tanı ve tedavi basamakları da standart altıdır. Sağlık programlarının başardı olması ve belirlenen hedeflere ulaşabilmek için, her düzeydeki faaliyetlerin içine hizmetlerin izlenmesi ve değerlendirilmesi konulmalıdır. Bu kapsamda araştırmada kullanılan LQAS yöntemi sağlık programlarının rutin olarak performans değerlendirilmesinde hızlı, ucuz ve uygulanabilir bir yöntem olarak değerlendirilmiştir. Anahtar sözcükler : ASYE, LQAS, ASYE tanı-tedavisi, program değerlendirme
Özet (Çeviri)
158 BÖLÜM 8 SUMMARY In 19 primary health care institutitons in Ankara, 114 children and 19 physicians' ARI care diagnosis and treatment practice have been examined using LQAS technique. ARI case management approach under the topics of history, examination, diagnosis and treatment in the first level health institutitons has been evaluated to compare with the WHO case management criteria. Among 19 institutitons, 17 of them have been questioning age and fever of children and 19 of them have been questioning cough symptoms within WHO standards. Other illness history components have not been questioning in the standards. None of the institutitons have been meeting the ARI case management standards in terms of acceptable examination, right diagnosis and right treatment. In order to ensure the success of health programs and to reach determined objectives, monitoring and evaluation should be incorperated in all health service activities. LQAS has been evaluated as a rapid, inexpensive and precise technique to use routine evaluation of the health programs. Key Words : ARL LQAS, Diagnosis and Treatment of ARI, Program Evaluation