Dijital oyun bağımlılığının pandemi öncesi ve süresince öğrencilerin davranışları üzerine etkilerinin medya üzerinden incelenmesi
Examination of the effects of digital gaming addiction on students' behaviors before and during the pandemic through the media
  1. Tez No: 695296
  2. Yazar: ÜNZİLE ALTIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, medya gözüyle dijital oyun bağımlılığının öğrencilerin davranışlarına olan etkisini incelemektir. Bu amaçla 2016-2020 yılları arasında yayınlanan televizyon haberleri, televizyon programları ve e-gazeteler taranmıştır. Bu süreç pandemi öncesi ve pandemi sürecini kapsamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman(medya) analizi modeli kullanılmıştır. Veriler internet üzerinden, 'dijital oyun bağımlılığı', 'çocuklarda teknoloji bağımlılığı', 'pandemi döneminde dijital bağımlılık' vb. kalıplarla tarama yapılmıştır. Haberler, programlar ve e-gazetelerde ele alınan konular ayrı başlıklarla verilmiş dijital oyun bağımlılığının, öğrenciler üzerine davranışsal etkileri hakkında çıkarımda bulunulmuştur. Araştırmanın sonucunda, pandemi sürecinin öğrencilerde dijital oyun bağımlılığını arttırdığı, televizyon haberlerinde, programlarında ve e-gazetelerde öğrencilerin davranışsal değişimleri üzerine olumsuz etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. En çok değinilen konular, dijital oyun bağımlılığı hakkında ailelere verilen öneriler ve öğrencilerin sergiledikleri olumsuz davranışlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to explore the effect of digital gaming addiction on students' behavior from the perspective of the media. For this purpose, television news, television programs and e-newspapers published between 2016-2020 were reviewed. This period covers the pre-pandemic and pandemic period. The document (media) analysis design, one of the qualitative research methods, was employed in the study. The data were obtained by using the keywords such as 'digital gaming addiction', 'technology addiction in children', 'digital addiction during the pandemic'. The topics covered in news, programs and e-newspapers are presented under separate headings, and inferences are made about digital gaming addiction's effects on behavioral. The study results revealed that the pandemic process increased students' digital gaming addiction and that television news, programs and e-newspapers reported that digital gaming addiction negatively affected students' behaviors. The most reported topics were recommendations to families about digital gaming addiction and the negative behaviors exhibited by the students.