Özel bir süt sığırcılık işletmesinde yetiştirilen siyah alaca sığırların bazı süt ve döl verim özellikleri
Some milk and reproductive traits of holstein friesian cattle raised at a special dairy farm in Ereğli district of Konya province
  1. Tez No: 695367
  2. Yazar: SADİ AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Siyah Alaca sığırlarda bazı süt verimi ve üreme özelliklerini etkileyen bazı çevre faktörleri değerlendirilerek sürünün fenotopik özellikler bakımından performansı ortaya konmuştur. Süt ve döl verim özelliklerine ait en küçük kareler ortalamaları (EKKO) Laktasyon Süt Verimi (LSV), 305 Günlük Süt Verimi (LSV305), 200 Günlük Süt Verimi (LSV200), 100 Günlük Süt Verimi (LSV100), Günlük Ortalama Süt Verimi (GOSV), Sağımda Geçen Gün (SGG), İlk Damızlıkta Kullanma Yaşı (İDKY), İlk Buzağılama Yaşı (İBY), Servis Periyodu (SP), Gebelik Başına Tohumlama Sayısı (GBTS), Buzağılama Aralığı (BA), Kuru Dönem (KD) ve Gebelik Süresi (GS) için sırasıyla; 11803.74±531.26 kg, 10900.04±267.01 kg, 7825.37±130.38 kg, 3936.25±169.76 kg, 35.86±1.56 kg, 300.49±19.71 gün, 517.87±18.44 gün, 802.87±18.44 gün, 178.20±17.91 gün, 1.68±0.16 adet, 411.93±15.51 gün, 64.88±3.90 gün ve 274.98±1.08 gün olarak bulunmuştur. Çalışmada, LSV (P0.05). Buzağılama mevsiminin etkisi LSV200 (P0.05) bulunmuştur. Laktasyon sırasının etkisi LSV100 (P0.05) bulunmuştur. 200 günlük süt veriminin etkisi LSV305'de çok önemli bulunmuştur (P0.05). Sağımda geçen gün sayısının etkisi LSV (P0.05). İlk buzağılama yaşının etkisi LSV ve LSV100 özelliklerinde önemli bulunurken (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, some environmental factors affecting some milk yield and reproductive characteristics of Holstein cattle were evaluated and the performance of the herd in terms of phenotypic characteristics was revealed. The least squares averages of the some milk and reproductive traits such as Lactation Milk Yield (LMY), 305-Day Milk Yield (LMY305), 200-Day Milk Yield (LMY200), 100-Day Milk Yield (LMY100), Average Daily Milk Yield (DMY), Days in Milk (DIM), Age at First Breeding (AFB), First Calving Age (FCA), Service Period (SP), Number of Inseminations Per Conception (NIC), Calving Interval (CI), Dry Period (DP) and Gestation Period (GP) were found to be as 11803.74±531.26 kg, 10900.04±267.01 kg, 7825.37±130.38 kg, 3936.25±169.76 kg, 35.86±1.56 kg, 300.49±19 .71 days, 517.87±18.44 days, 802.87±18.44 days, 178.20±17.91 days, 1.68±0.16 units, 411.93±15.51 days, 64.88 It was calculated as±3.90 days and 274.98±1.08 days, respectively. In the study, the effect of year was found to be significant on LMY (P0.05). While the effect of the calving season was found to be significant on the LMY200 (P0.05) for LMY100, DMY, DIM, FCA, SP and GP traits. While the effect of lactation number was significant in LSV100 (P0.05). The effect of 200-day milk yield was found to be very significant in LSV305 (P0.05). While the effect of the number of days at milking was significant in LSV (P0.05). While the effect of age at first calving was significant in LSV and LSV100 traits (P0.05).