Şehirlerin markalaşma sürecinde yerel yönetimlerin iletişim becerilerinin önemi üzerine bir inceleme: Cumhuriyetin Yüzüncü Yıl etkinlikleri kapsamında sivas ili örneği
An examination on the importance of communication skills of local governments in the branding process of cities: The case of Sivas within the scope of the republic's centenary activities
- Tez No: 695377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE TAMER GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Küreselleşme ile birlikte uluslararası camiada ülkelerin farklılaşma ve öne çıkma çabaları markalaşmanın önemini artırmakta, şehirlerin markalaşması gerekliliğini de beraberinde getirmektedir. Ortaya çıkan gereklilik sonucunda dünya genelinde ve ülke özelinde çeşitli rakipleri ile rekabet eden şehirler, kendilerine has özelliklerini ön plana çıkararak markalaşma yoluna gitmektedirler. Bu doğrultuda Türkiye'de yerel yönetimlerin markalaştırılması açısından çeşitli çalışmaların yapıldığı Sivas ilinde, Cumhuriyetin yüzüncü yılına özel Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan etkinliklerin devamı olarak 26 Ocak-18 Aralık 2019 tarihleri arasında 100 etkinlik gerçekleştirilmiştir. Yapılan etkinliklerin spor, sanat, edebiyat, bilim, tarih ve kültür gibi birçok alanı kapsaması şehrin markalaşması açısından önemlidir. Çalışmada gerçekleştirilen etkinliklerin başarısı, Sivas halkı üzerinde bıraktığı algı, tatmin olma durumu ve sadakat düzeyi gibi etkilerinin ölçümlenerek, Sivas'ın marka şehir olma sürecindeki avantaj ve dezavantajlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Evren olarak Sivas Merkez belirlenmiş, örneklem kümesi 2019-2020 yılları arasında Sivas Merkez'de yaşayan 18-65 yaş arası kadın/erkek bireyleri oluşturmuştur. Tesadüfi örneklem yöntemiyle 500 kişiye online anket uygulanan çalışmada, 21 soru ve 6 boyuttan oluşan anket formunun sonuçları SPSS 22.0 programında kodlanarak; Frekans, Çapraz Tablo, Ortalamalar, T-Test, Faktör Analizi, Korelasyon ve ANOVA testleri yapılmıştır. Analizler sonucunda; etkinliklere katılım düzeyinin bir hayli yüksek olduğu ve katılımcıların genel olarak etkinliklerden memnun olduğu; katılımcıların etkinlik alanı, etkinlik bilgilendirmesi, etkinlik programı ve etkinliklere ulaşılmasını artırmaya yönelik temel faktörler noktasında beklentilerinin olduğu gözlemlenmiştir. Yerel yönetimlerin ileriki zamanlarda yapacakları iletişim çalışmalarına da katkı sunulması hedeflenen çalışmada, şehir erklerinin koordinasyon içinde etkinlikleri gerçekleştirmesinin ve etkinliklerin yeri, zamanı, duyurulması, çeşitliliği gibi katılımcıların sadakat ve tatmin olma düzeyini etkileyen faktörlerin önemi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Along with globalization, the efforts of countries to differentiate and stand out in the international community increase the importance of branding and bring along the necessity of branding of cities. As a result of the emerging necessity, cities that compete with their various rivals in the world and in the country, are going to branding by highlighting their unique features. In this direction, 100 events were held between January 26 and December 18, 2019, as a continuation of the activities initiated by the Presidency of the Republic of Turkey, dedicated to the centennial of the Republic, in the province of Sivas, where various studies are carried out in terms of branding local governments in Turkey. It is important for the branding of the city that the events cover many areas such as sports, art, literature, science, history and culture. It is aimed to determine the advantages and disadvantages of Sivas in the process of becoming a brand city by measuring the success of the activities carried out in the study, the perception left on the people of Sivas, the level of satisfaction and the level of loyalty. Sivas Center was determined as the universe, and the sample set consisted of male/female individuals aged 18-65 living in Sivas Center between 2019-2020. In the study, in which an online questionnaire was applied to 500 people with the random sampling method, the results of the questionnaire consisting of 21 questions and 6 dimensions were coded in the SPSS 22.0 program; Frequency, Cross Table, Means and T-Test analyzes were performed. As a result of the analysis; the level of participation in the activities is quite high and the participants are generally satisfied with the activities; It has been observed that the participants have expectations about the main factors regarding the event area, event information, event program and to increase access to events. In the study, which is aimed to contribute to the communication studies that local governments will do in the future, the importance of the fact that the city powers carry out the activities in coordination and the factors that affect the loyalty and satisfaction level of the participants such as the place, time, announcement and variety of the activities have been observed.