Liderlik tarzının cam tavan algısı üzerindeki etkisi: Kadın banka çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of leadership style on the perception of glass ceiling: A research on female bank employees
- Tez No: 695379
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Değişimin rekabet şartlarını belirleyici faktör olduğu günümüzde kadın çalışanlara verilen değer de hızla artmaktadır. Buna karşılık, kadın çalışanların örgütlerde alt kademelerde uzun süre çalışması ve kariyerlerini yönetim kadrolarından uzak geçirmelerini anlatan cam tavan günümüzde hala dikkat çeken bir husustur. Kadınların üst düzey yönetim kadrolarında yeterince yer alamama problemi, toplumun zaman geçtikçe daha çok ilgisini çekmiş ve bu hususta yapılan araştırmalar da buna istinaden gün geçtikçe artmıştır. Bu çalışmanın amacı, liderlik literatürü paralelinde cam tavan algısını incelemek, liderlik türlerinin hangisinin cam tavan sendromunu engelleyici nitelikte olduğunu tespit etmek ve bankacılık kariyer adımlarında cam tavan algısının olup olmadığına dair literatüre katkı sağlayıcı bilgiler üretmektir. Araştırma neticesinde cam tavan engelleri ile liderlik tarzları arasındaki ilişki incelendiğinde düşük seviyede pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Literatürde, liderlik tarzlarının cam tavan engellerine karşı koruyucu bir görev üstlendiğine yer verilmiştir. Bu da“öğrenilmiş çaresizlik”boyutunun dikkate alınacak bir husus olduğu önermesini doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, where change is the determining factor in the conditions of competition, the value given to female employees is increasing rapidly. On the other hand, the glass ceiling, which describes the fact that female employees work at lower levels in organizations for a long time and spend their careers away from the management staff, is still a remarkable issue today. The problem of women's inability to take place in senior management cadres has attracted more and more attention from the society over time, and researches on this subject have increased day by day. The aim of this study is to examine the glass ceiling perception in parallel with the leadership literature, to determine which leadership types prevent glass ceiling syndrome, and to produce information that contributes to the literature on whether there is a glass ceiling perception in banking career steps. As a result of the research, when the relationship between glass ceiling obstacles and leadership styles was examined, it was determined that there was a low level positive relationship. In the literature, it is stated that leadership styles play a protective role against glass ceiling obstacles. This has led to the suggestion that the dimension of“learned helplessness”is an issue to be taken into account.