Çeşitli kemik dekalsifikasyon yöntemlerinde mikrodalga ışınlamalarının uygulanması
The Usage of microwave in different bone tıssue methods
- Tez No: 69539
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TAHİR HATİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
-45- ÖZET Mikrodalga tekniğinin histoloji bilim dalında kemik dokusunda kullanılması üzerinde araştırma yapıldı. Kemik dokusu dekalsifikasyon işlemi oda sıcaklığında uzun sürede yapılmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar mikrodalga tekniğinin uygulanmasıyla bu sürenin kısalacağını göstermiştir. Bu çalışmada mutfak tipi mikrodalga fırını kullanılmıştır. Sürenin kısalmasının ve mikrodalga ışınlarının, hazırlanan preparatlardaki etkisi araştırılmıştır. Kontrol grubu olarak oda sıcaklığı kabul edilmiştir. Boyamalar histolojide çok kullanılan H.E. dışında özel boyalarla da yapılmıştır. Özel boya olarak Masson' un üçlü boyası ve gümüşleme seçilmiştir. Dekalsifikasyon solüsyonu olarak formik asit ve EDTA kullanılmıştır, incelenen kemik dokusu kobayların femur kemiğinden alınmıştır. Mikrodalga tekniği kullanılarak elde edilen preparatların kontrol grubu dediğimiz oda sıcaklığında elde edilen preparatlarla eşit düzeyde ve bazılarında daha iyi gözlendiği saptandı. Bulgularımız, kaynak(literatür)-46- bilgilerle karşılaştırıldı. Onlarda da benzer sonuç alındığı bilinmektedir. Mikrodalga tekniğinin histoloji ve patoloji laboratuvarlarında, özellikle cerrahi girişimlerde alınan biyopsilerin değerlendirilmesinde kullanılmasının yararlı olacağı ve bununla önemli zaman kazanılacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-47- SUMMARY This study covers the use of microwave technique, regarding to the bone tissue in the branch of histology science. The process of decalcification of bone tissue lasts at room temprature for along time. In recent years, it has been shown that the length of the process should be shortened by using this technique. In this research a normal type microwave owen (used in kitchen) is used and the impact of decreasing of time period and rays of microwave on the preparation are investigated. The room temprature is accepted as a control group. Apart from H.E. colours which generally are used in histology, the staining is also carried out by special colours. As an special colour, The Masson Trichrom set and silver impregnation is used. The formic acid and EDTA is used as decalcification solution. The investigated tissues are obtained from os femoris of cobys. It is observed that the preparations obtained by microwave technique are the same and in-48- some cases are much better than those obtained in room temprature. The results are compared with references and similar results are extracted. It is concluded that using the microwave technique in histology and pathology laboratories especially while evaluating taken biopsies, in surgery is beneficial for saving time.