Investment strategies of e-commerce startups
E-ticaret startup'larının yatırım stratejilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 695391
  2. Yazar: HAKAN KİBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZLI YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmamız 5 ana bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında araştırmamızın amacı, önemi, verilen değer ve araştırmamız ile literatüre verilen katkı değerlendirilmektedir. Araştırmamızın ikinci bölümünde, kavramsal çerçeveye yer verilmektedir. Burada; yatırım, strateji, finansman modelleri, e-ticaret ve start-up kavramları hakkında kapsamlı bilgilere yer verilmektedir. Üçüncü bölümde start-upların finansman kaynakları ve bu noktada yaşadıkları sorunlara değinilmektedir. Türkiye'de ve dünyada start-uplar ve finansman modelleri sınıflandırılmaktadır. Bu kapsamda; melek yatırımcılar, risk sermayesi, kitlesel fonlama, hibe, teşvik ve destekleme yoluyla fonlama ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde, girişimcilerin özellikleri, uygulamaları gereken stratejiler, ekip-finansman ilişkisi ve yatırım uygulamalarından bahsedilmektedir. Beşinci bölüm ise sonuç bölümünden oluşmaktadır. Burada da, araştırmamızda elde edilen neticeler, melek yatırımcıların girişimcilere olan tavsiyeleri, finansman bulma konusunda uygulanması gereken stratejiler üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study consists of 5 main sections. In the introduction part, the purpose and importance of our study and contribution provided to the literature with our study are evaluated. The conceptual framework is included in the second part of our study. Here, comprehensive information about investment, strategy, financing models, e-commerce, and start-up concepts are included. In the third part, the sources of funding and the problems faced by start-ups in this regard are discussed. Start-ups and financing models are classified in Turkey and in the world. In this context, funding through angel investors, venture capital, crowdfunding, grants, incentives, and support are addressed. In the fourth part, characteristics of entrepreneurs, strategies to be implemented, team-financing relations, and investment practices are mentioned. The fifth section consists of the conclusion section. Here, we emphasized the results of our study, advice of angel investors to entrepreneurs, and the strategies to be applied in finding financing.