Geçici serebral iskemi sonrası civciv hippokampusunda meydana gelen nöron sayısı değişimlerinin optik fraksiyonlama yöntemi ile araştırılması
Estimation of changes in total neuron number of hippocampus of domestic chick (Gallus domesticus) after transient forebrain ischemia by using optical fractioner method
- Tez No: 69543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET GEÇİCİ SEREBRAL İSKEMİ SONRASI CİVCİV HİPPOKAMPUSUNDA MEYDANA GELEN NÖRON SAYISI DEĞİŞİMLERİNİN OPTİK FRAKSİYONLAMA YÖNTEMİ İLE ARAŞTIRILMASI Sinan CANAN, Yüksek Lisans Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Eylül 1998 10 dakikalık geçici serebral iskemiyi takiben, civciv hippokampusunda oluşabilecek nöron sayısı ve hacim değişiklikleri stereolojik metotlarla araştırıldı. Bu günlük erkek civcivlere, iç karotid arterleri 10 dakika kapatılmak suretiyle uygulanan serebral iskemiden 1 hafta sonra, hippokampustaki toplam nöron sayısı, optik parçalama yöntemi ile, hippokampus hacmi ise Cavalieri prensibi ile hesaplandı. Çalışma sonucunda, kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak yapılan incelemeler sonunda, nöron sayısında belirgin bir değişiklik gözlenmezken, iskemik grupta hippokampus hacminde bir azalma ve hücrelerin sayısal yoğunluğunda dikkate değer bir artış (p < 0,01) saptanmıştır. Sonuç olarak, uygulanan iskemi modeli ve süresinin, nöron kaybını uyarmaya yeterli olmazken, hippokampus hacminde bir azalmaya sebep olabileceği gözlendi. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ESTIMATION OF CHANGES IN TOTAL NEURON NUMBER OF HIPPOCAMPUS OF THE DOMESTIC CHICK (Gallus domesticus) AFTER TRANSIENT FOREBRAIN ISCHEMIA BY USING OPTICAL FRACTIONATOR METHOD Sinan CANAN, MSc Thesis University of Ondokuz Mayıs Samsun, September 1998 The changes in total neuron number and the total volume of chick hippocampus subjected to ten minutes transient forebrain ischemia were investigated by using the recent stereological methods. Seven days after 10 minutes bilateral occlusion of internal carotid arteries, brains were removed and total neuron number and the volume of hippocampus were estimated by means of optical fractionator method and Cavalieri principle, respectively. After comparing with sham-operated control animals, no significant change in total neuron number was observed in hippocampi of ischemic chicks. However, there was a significant decrease (p < 0,01) in hippocampal volume and an increase in numerical density of hippocampal neurons in hippocampi of ischemic group. These results suggest that, this ischemia model and/or its duration is not sufficient to induce a neuronal loss but it somehow induces a decrease in hippocampal volume in ischemic chicks.