Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran kadınların jinekolojik kanserlere yönelik farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of women's awareness of gynecological cancers at Kirklareli Training and Research Hospital
- Tez No: 695473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ŞOLT KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesine Başvurn Kadınların Jinekolojik Kanserlere Yönelik Farkındalıklarının Değerlendirilmesi Dal. O.(2022). Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran kadınların jinekolojik kanserlere yönelik farkındalıklarının değerlendirilmesi. Kırklareli Üniversitesi. Sağlık Bilimleri Enstitüsü. Halk Sağlığı ABD. Yüksek Lisans Tezi. Kırklareli. Jinekolojik kanserler, bütün dünyada ve ülkemizde zamanla artan, biyolojik, psikolojik ve sosyal olarak bireyi etkileyen ve yaşam kalitesini bozan bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışma 01.02.2021 ile 01.12.2021 tarihleri arasında Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 378 kadının jinekolojik kanserlere yönelik farkındalıklarının ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel türde bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmadaki veri toplama araçları; araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan sosyodemgorafik özellikler ve jinekolojik kanser farkındalığına yönelik sorulardan oluşmuş tanıtıcı bilgi formu ile Jinekolojik kanserler farkındalık ölçeği (JKFÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Yapılan tüm istatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi p 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmaya katılan kadınların %58,5'i lise ve altı eğitime sahip olduğu, %46,8'inin ev hanımı olduğu, %57,7'sinin gelirinin giderine denk olduğu, %61,6'nın sigara kullanmadığı, %34,4'nün 3 ve üzeri çocuğu olduğu, %67,5'nin menopoza girmediği, %85,7'nin pap smear uygulamasını duyduğu, %43,4'nün hpv aşısını duyduğu, %89,9'nun yılda bir rutin kadın doğum doktoruna gitmediği, KKMM uygulamasını %25,1'nin hekim dışındaki bir sağlık çalışanından öğrendiği ve %16,1'nin ayda bir uyguladığı, %35,7'nin KETEM'den hekim aracılığıyla haberdar olduğu, %43,7'nin başka işlerim nedeniyle vakit bulamadığından taramalarını aksattığı, %62,2'nin bundan sonra taramalarının hatırlatılmasını istediği saptanmıştır. Çalışmada JKFÖ'den alınan toplam puan ortanca değeri 148±25,71 olarak bulunmuştur. Jinekolojik kanserlerde rutin kontrol ve ciddi hastalık algısı farkındalığı alt boyutu 80,92±16,84, jinekolojik kanser riskleri farkındalığı alt boyutu 28,01 ± 6,69, jinekolojik kanserlerden korunma farkındalığı alt boyutu 19,40±4,79, jinekolojik kanserlerde erken tanı ve bilgi farkındalığı alt boyutundan alınan puan ise 15,87±2,97 olarak saptanmıştır. Çalışma sonucunda bölgede yaşayan evli kadınların jinekolojik kanserler konusunda bilgi düzeylerinin orta seviyede olduğu, kadınların bu konu hakkında eğitim ve desteğe ihtiyacı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Women's Awareness of Gynecological Cancers at Kırklareli Training and Research Hospital Dal.O (2022). Evaluation of women's awareness of gynecological cancers who applied to Kırklareli Training and Research Hospital. Kirklareli University. Health Sciences Institute. Public Health USA. Master Thesis. Kirklareli. Gynecological cancer is a morbid and morbid disease state all over the world and commuting, going to school, and socially related to the disease. This was carried out as a research about the selections and the Research Hospital between 01.02.2021 and 01.12.2021 target 01.12.2021 elections and about the examination of the knowledge of 378 examinations on gynecological cancers and the study related to the study. Data collection tools in the study; The introductory information form consisting of questions about sociodemographic characteristics and gynecological cancer awareness prepared by the researchers in line with the literature, and the Gynecological Cancers Awareness Scale (JKFI) were used. SPSS 25.0 program was used in the analysis of the data obtained in the research. In all statistical analyzes, the level of significance was accepted as p 0.05. 58.5% of the women participating in the study had a high school or lower education, 46.8% were housewives, 57.7% had income equal to their expenses, 61.6% did not smoke, 34.4% had 3 or more children, 67.5% did not go through menopause, 85.7% heard of pap smear, 43.4% heard about HPV vaccine, 89.9% went to a routine obstetrician once a year. They did not go to BSE, 25.1% learned about BSE from a health worker other than a physician, 16.1% applied it once a month, 35.7% were informed about KETEM through a physician, 43.7% due to my other works. It was determined that they missed their scans because they could not find the time, and 62.2% wanted to be reminded of their scans from now on. In the study, the median value of the total score obtained from JKFS was found to be 148±25.71. Awareness of routine control and serious illness in gynecological cancers sub-dimension 80.92±16.84, gynecological cancer risks awareness sub-dimension 28.01 ± 6.69, awareness of prevention from gynecological cancers sub-dimension 19.40±4.79, early in gynecological cancers The score obtained from the diagnosis and information awareness sub-dimension was determined as 15.87±2.97. As a result of the study, it was determined that the level of knowledge of married women living in the region about gynecological cancers is at a moderate level and that women need education and support on this issue.