Lise öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerini algılama düzeylerinin incelenmesi
Investigation of high school students' 21st century skills perception levels
  1. Tez No: 695496
  2. Yazar: BORA SERHAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZEKİ İLGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmada lise öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerine ne ölçüde sahip oldukları algısı ve bu becerilerin algılanma düzeyindeki farklılıklara; sınıf seviyesi, cinsiyet, üniversiteye girişte hazırlandıkları puan türü değişkenlerinin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu inceleme nicel bir araştırmadır ve tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilindeki lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise özel Anadolu Liselerinden öğrenim görmekte olan öğrencilerinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak ortaöğretim ve yükseköğretim çağındaki bireylerin 21. Yüzyıl becerilerini yoklayan Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği (Çevik ve Şentürk, 2019) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular istatistiksel veri analiz programı SPSS ile incelenmiş; aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistikler, T testi, ANOVA analizleri kullanılarak işlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ortaöğretim öğrencileri genel olarak 21. yüzyıl becerilerini ortalamanın üzerinde olduğunu algılamaktadır. Öğrencilerin eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri algıları ortalamanın altında seviyededir. Kız öğrencilerin girişimcilik ve yenilikçilik becerileri konularında algıları ile kariyer farkındalıkları genel ortalamanın üstündedir. Bu becerilere sahip olma algıları, erkek öğrencilere kıyasla daha alt düzeydedir. Öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini algılama düzeylerini, üniversite giriş sınavına hazırlıkları puan görüne incelendiğinde de Eşit Ağırlık (EA) puan türünde yükseköğretime hazırlanan öğrencilerin, Sayısal (SAY) puan türündeki öğrenim gören öğrencilere göre eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerinde kendilerini daha olumlu algıladıkları sonucuna varılmıştır. Bu araştırmada elde edilen sonuçlar lise öğrencilerinin, kendilerinde 21. yüzyıl becerilerini hangi düzeyde algıladıklarını; sınıf seviyesi, cinsiyet ve ders seçimi/puan türü (EA-SAY) değişkenlerine göre ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar öğrencilerin 21. yüzyılın yeni nesil becerileri algılaması konusunda, ortaöğretimde sınıf seviyesi ve üniversiteye girişte puan türü ölçütlerine göre diğer çalışmalara kaynaklık edebilecektir.
Özet (Çeviri)
In the research, the perception of high school students to what extent they have 21st century skills and the differences in the level of perception of this skill; It is aimed to examine the effects of the variables of grade level, gender, and the type of score they are prepared for at university entrance. This study is a quantitative research and scanning model was applied. The universe of the research consists of high school students in Istanbul in the 2020-2021 academic year. The sample of the research consists of students studying at private Anadolu High Schools. The Multidimensional 21st Century Skills Scale (Çevik & Şentürk, 2019), which examines the 21st century skills of individuals in secondary and higher education age, was used as a data collection tool. The findings were analyzed with the statistical data analysis program SPSS; descriptive statistics such as arithmetic mean, standard deviation, T test, ANOVA analysis were used. According to the results of the research, secondary school students generally perceive their 21st century skills to be above the average. Students' perceptions of critical thinking and problem solving skills are below average. Perceptions and career awareness of female students on entrepreneurship and innovation skills are above the general average. Perceptions of having these skills are lower than male students. When the students' level of perception of 21st century skills and their preparation for the university entrance exam are examined in terms of points, it is concluded that the students preparing for higher education in the Equal Weight (EA) score type perceive themselves more positively in critical thinking and problem solving skills than the students in the Numerical (SAY) score type. The results obtained in this study, at what level high school students perceive 21st century skills in themselves; grade level, gender and course selection/score type (EA-SAY) variables. The results obtained will be a source for other studies on students' perception of the new generation skills of the 21st century, according to the grade level in secondary education and the type of score at university entrance.