UBDP dil A derslerinde okutulan çeviri edebi eserlerdeki kültür temsilleri incelemesi
Analysis of cultural representations in translated literary works taught in İBDP language a
- Tez No: 695504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS TİJEN AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Uluslararası Bakalorya Programı, Dil A (Türkçe) derslerinde“öğrencilerin farklı kültürel bakış açılarına saygı duymasını ve bu bakış açılarının anlamı nasıl şekillendirdiğini anlamalarına yardımcı olmayı”amaçlar. (IBO, 2017). Bu amacın gerçekleştirilmesi için de derslerde çeviri eser okuma ve inceleme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu çalışma, Uluslararası Bakalorya Diploma Programı Dil A(Türkçe) derslerinde sıklıkla kullanılan Madam Bovary ve Babalar ve Oğullar gibi örnek çeviri eserlerde bulunan kültür temsillerini incelemiştir. Bu çeviri eserler, ABD Eğitim Bölümü ve Ulusal İnsani Bilimler tarafından 1996'da tasarlanan ve Yuen (2011) tarafından uyarlanan Yabancı Dil Öğrenme Standartları çerçevesinde içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sırasında eserlerde yer alan kültürel ögeler kişi, ürün, bakış açısı ve uygulama başlıkları altında toplanmış ve temsil ettikleri kültürler etiketlenmiştir. Çalışma sonucunda, incelenen çeviri eserlerde başta Fransa ve Rusya olmak üzere ağırlıklı olarak Batı ve Avrupa kültürlerinin temsil edildiği görülmüştür. Diğer kültürlerin ise az da olsa eserlerde temsil edildiği görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları, Dil A: Edebiyat (Türkçe) derslerinde işlenen bu tür edebi metinlere UBDP programının ilgili hedefleri göz önünde bulundurularak nasıl yaklaşılacağı konusunda öğretmenler için çıkarımlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
The International Baccalaureate Program, Language A: Literature (Turkish) course aims to“make students respect different cultural perspectives and help understand how these perspectives shape meaning”(IBDP, 2011). In order to achieve this aim, there is an obligation to read and analyze translated works in lessons. This study examines the cultural representations found in two sample translated works, Madam Bovary and Fathers and Sons, which are frequently studied in the Language A: Literature (Turkish) courses of the International Baccalaureate Diploma Program. These translated works were analyzed through the method of content analysis within the framework of Standards for Foreign Language Learning designed by the US Department of Education and National Humanities in 1996 and adapted by Yuen (2011). During analysis, the cultural representations in these works were tabulated under the titles of person, product, perspective, practice, and were labeled according to the cultures they represent. The results of the study indicated that western and European cultures, especially France and Russia are predominantly represented in these translated works. It was also found that other cultures had little representation. The results of this study have implications for teachers as to how to approach such literary texts studied in the Language A: Literature (Turkish) courses considering the related objectives of the IBDP program.