The effect of using game-based learning activities in algebra on seventh-grade students' algebra achievement, attitude towards mathematics and opinions about game-based learning activities
Oyun temelli öğrenme etkinliklerinin yedinci sınıf öğrencilerinin cebir başarısı, matematiğe karşı tutumları ve oyun temelli öğrenme etkinlikleri hakkındaki görüşlerine etkisi
- Tez No: 695539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL İŞLER BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen ve Matematik Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı, cebirde oyun temelli öğrenme etkinliklerinin kullanılmasının yedinci sınıf öğrencilerinin cebir başarılarına, matematiğe yönelik tutumlarına ve oyun temelli öğrenme etkinliklerine ilişkin görüşlerine etkisini araştırmaktır. İstanbul ilinde bir devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan 19 yedinci sınıf öğrencisinden oluşan çalışma örneklemi, uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma tek gruplu ön test-son test deneysel desendir. Araştırmanın müdahalesi sırasında, oyun temelli öğrenme etkinlikleri içeren 5 ders planı uygulanmış ve bu planlar 5 haftada test uygulamaları da dahil olmak üzere 10 ders saati sürmüştür. Cebir Başarı Testi (CBT) öğrencilerin cebir başarısını ölçmek için ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca, öğrencilerin matematiğe yönelik tutumlarını araştırmak için Matematiksel Tutum Ölçeği (MTÖ) ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Müdahaleden sonra, oyun temelli etkinliklerin kullanıldığı derslere ilişkin görüşlerini anlamak amacıyla, amaçlı olarak seçilen 10 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın sonucu, CBT ve MTÖ için ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Ayrıca, görüşme yapılan öğrencilerin neredeyse tamamı, bu müdahale sürecinde matematiğe yönelik olumlu görüşler geliştirdiklerini ve matematik derslerinde oyun temelli öğrenme etkinliklerinin her zaman kullanılmasını istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate the effect of using game-based learning activities in algebra on seventh-grade students' algebra achievement, attitudes towards mathematics, and opinions about game-based learning activities. The study sample included 19 seventh-grade students at a public middle school in İstanbul, and the sample was chosen by convenience sampling method. The study was a one-group pretest-posttest experimental design. During the intervention of the study, 5 lesson plans that included game-based learning activities were implemented, and these plans took 10 class hours in 5 weeks including the administration of the tests. Algebra Achievement Test (AAT) was implemented as a pretest and posttest to measure students' algebra achievement. Moreover, Mathematical Attitude Scale (MAS) was implemented as a pretest and posttest to investigate students' attitudes towards mathematics. After the intervention, semi-structured interviews were carried out with 10 purposefully selected students to understand their opinions about the lessons that used game-based learning activities. The result of the study showed that there was a significant mean difference between pretest and posttest scores for AAT and MAS. Moreover, almost all students interviewed stated that they developed positive opinions towards mathematics in this intervention process and wanted game-based learning activities to be used in mathematics lessons.