Endüstri 4.0'ın insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarına etkileri
The impacts of industry 4.0 on human resource functions
  1. Tez No: 695538
  2. Yazar: ONUR ORUÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÇAPRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Araştırmanın amacı, Endüstri 4.0 ve Dijitalleşme'nin İnsan Kaynakları Yönetimi fonksiyonlarına olan etkilerinin ortaya konmasıdır. Araştırmanın konusu, Endüstri 4.0'ın ortaya çıkışı ile İnsan Kaynakları Yönetimi Fonksiyonlarının nasıl değiştiğinin ortaya konması, hangi değişkenlerin insan kaynakları fonksiyonlarını ne şekilde etkilediğinin belirlenmesidir. Araştırmanın önemi, toplanan veri kapsamında ulusal ve uluslararası yönetim literatüründe önemli sayıda kaynağa ulaşılmış olması, bu kaynaklar üzerinden yapılan analizler ile alanda daha önce araştırma konusu olarak çalışılmamış olan bir boşluğu doldurması, dijitalleşme uygulamalarının işletmelere etki etmesiyle dijitalleşmenin İK ile ilişkisinin daha net olarak ortaya konma gerekliliğidir. Araştırmada yöntem olarak nitel içerik analizi kullanılmış, ulaşılan toplam 108 çalışma üzerinden Endüstri 4.0 kapsamında İKY fonksiyonlarında ortaya çıkan uygulama ve etkiler analiz edilmiştir. Analiz kapsamındaki Endüstri 4.0 ve Dijitalleşme kavramlarının benzer anlamda kullanılması nedeniyle dijitalleşme kapsamındaki çalışmalar da araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın sonuçları kapsamında, Endüstri 4.0'ın insan kaynakları alanındaki tüm fonksiyonlara etkilerinin bulunduğu ve en çok etkilenen fonksiyonların sırasıyla İşe Alım, İşgören Eğitimi ve Personeli Güçlendirme, Performans Değerleme, Endüstriyel İlişkiler, İş Analizi ve Tasarımı, Kariyer Geliştirme, İş Değerlemesi ve Ücretleme, İnsan Kaynakları Planlaması, İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi, İş Sağlığı ve Güvenliği, İK Metrikleri olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın temel kısıtı, bu konuda mevcut çalışma sayısının azlığı olmakta, ayrıca yapılan çalışmaların önemli miktarının literatür taramasına dayalı teorik çalışmalardan oluştuğu görülmektedir. Konunun gelişimi ile birlikte özellikle İKY fonksiyonları içinde alan çalışmasına çok az sayıda rastlanıldığı için bu konuda daha fazla alan çalışması yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda Endüstri 4.0 – İKY ilişkisi, halen yazında ciddi boşluklar içeren bir alan özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal the effects of Industrial 4.0 and Digitalization to human resources management functions. The subject of the research is with the emergence of Industry 4.0 and the revealing of human resources management functions, which varies, which variables affect human resources functions how. The importance of the study is to have a significant number of resources in the national and international management literature in the collected data is to fill in an analyzes over these resources, which are previously unattended as research subject in the field. As a method in the study, qualitative content analysis has been used, the applications and effects of Industry 4.0 that occur in the HRM functions on the total 108 operations are analyzed. Due to similar use of industrial 4.0 and digitalization concepts under the analysis, studies under digitalization are also included in the study. Within the scope of the results of the study, Industry 4.0 has the effects of all functions in the field of human resources management and the most affected functions respectively were found Recruitment, Employee Training and Staff Strengthening, Performance Valuation, Industrial Relations, Business Analysis and Design, Career Development, Business Valuation and Pricing, Human Resource Planning, Human Resource Information Systems, HR Metrics. The main constraint of the study is the scarcity of the current number of studies on this issue, and the significant amount of the studies is made up of theoretical studies based on literature scanning. In particular, with the development of the subject, more area studies should be carried out in this regard as very few in the field study within the HRM functions. In this context, the Industry 4.0-HRM relationship is still an area of serious gaps in the literature.