Ortaokul öğretmenlerinin Eğitim Bilişim Ağı'nı (EBA) eğitim öğretim sürecinde kullanımının incelenmesi
Examination of middle school teachers' use of Educational Information Network in educational processes
  1. Tez No: 695561
  2. Yazar: ERKAN ALSANCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğretmenlerinin uzaktan eğitim süreçlerinde EBA kullanım durumlarını ve uzaktan eğitimde EBA kullanımı hakkındaki görüşlerini incelemektir. Araştırmaya Kozan ilçesinde 29 ortaokulda görev yapan 200 öğretmen katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak çevrimiçi anket formu kullanılmıştır. Yapılan araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan tarama modeli ve nedensel karşılaştırma modeli kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, öğretmenlerin görüşlerine göre uzaktan eğitimde eba içeriklerinin ve canlı derslerin yetersiz kaldığı, öğrencilerin EBA içerikleri aracılığıyla kendi kendine öğrenmelerinde sıkıntı yaşadıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin EBA'da bulunan video, görsel, sunum, uygulama ve oyunlar gibi öğretim materyalleri ile tarama testleri, alıştırmalar, kazanım kavrama testleri, beceri temelli testler ve tekrar testleri gibi değerlendirme araçlarını uzaktan eğitim süreçlerinde kullandıkları belirlenmiştir. Ancak bu materyalleri ve değerlendirme araçlarını kendileri hazırlayarak EBA'da paylaşmamaktadır. Öğretmenlerin EBA'nın bazı bölümlerini kullanma durumları cinsiyet, eğitim durumu, EBA ile ilgili eğitime katılma durumu, branş ve hizmet süresi değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine middle school teachers' use of EBA in distance education processes and their views on the use of EBA in distance education. 200 teachers working in 29 middle schools in Kozan district participated in the research. An online questionnaire was used as a data collection tool in the research. In the research, survey model and causal comparison model, which are quantitative research methods, were used. As a result of the analysis of the data, according to the opinions of the teachers, it has been determined that the EBA contents and online courses are insufficient in distance education, and the students have difficulties in self-learning through the EBA contents. It has been determined that teachers use teaching materials such as videos, visuals, presentations, applications and games in EBA and assessment tools such as screening tests, exercises, acquisition comprehension tests, skill-based tests and repetition tests in distance education processes. However, teachers do not prepare these materials and assessment tools themselves and share them on EBA. It has been determined that teachers' use of some parts of EBA differs significantly according to gender, education level, participation in EBA-related training, branch and length of service.