Gebelikte sigara kullanımının prenatal bağlanma düzeyine etkisi
The effect on the level of prenatal production in pregnancy
  1. Tez No: 695560
  2. Yazar: SEHER YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gebelikte Sigara Kullanımının Prenatal Bağlanma Düzeyine Etkisi Amaç: Gebelikte sigara kullanımının prenatal bağlanmaya etkisini incelemek amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte yapılmış olan araştırma; 02.01.2020 ile 15.12.2020 tarihleri arasında Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne başvuran gönüllü ve araştırmaya katılma kriterlerini taşıyan gebelerle yürütülmüştür. Bu doğrultuda araştırmaya 348 gebe dahil edilmiştir.. Veriler toplanırken, Kişisel Bilgi Formu, Prenatal Bağlanma Ölçeği ve Fagerström Nikotin Bağımlılığı Testi ölçekleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde; Mann- Whitney U, Kruskal-Wallis ve Spearman Kolerasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Smoking During Pregnancy on Prenatal Attachment Level Aim: This study was conducted to examine the effect of smoking during pregnancy on prenatal attachment in pregnant women. Materials and Methods: This descriptive and correlational study was conducted with volunteers who applied to Bingöl Maternity and Children's Hospital between 02.01.2020 and 15.12.2020 and who met the criteria to participate in the study. Accordingly, 348 pregnant women were included in the study. The Personal Information Form, Prenatal Attachment Inventory, and Fagerström Test for Nicotine Dependence Scale were used to collect data. In the data analysis, the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and Spearman's correlation test were used.