Critical race theory in Rachel De-lahay's The Westbridge and Debbie Tucker Green's Random
Rachel De-lahay'ın The Westbridge ve Debbie Tucker Green'in Random eserlerinde eleştirel ırk kuramı
  1. Tez No: 695577
  2. Yazar: VEFA KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ÇAKIRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Britanya edebiyatına ışık tutan ve örnek teşkil eden iki oyunun Eleştirel Irk Kuramının ilkeleri açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu oyunlar Britanyalı oyun yazarı Rachel De-lahay'ın The Westbridge (2011) ve İngiliz oyun yazarı debbie tucker green'in random (2008) eserleridir. Her iki oyun da Eleştirel Irk Kuramının ilkeleri açısından incelenmiş ve kuramın ele alınış biçimi ve her iki eserdeki etkileri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Ayrıca çalışmada, Eleştirel Irk Kuramının hem çağdaş Britanya hem de Amerikan edebiyatındaki özellikleri, önde gelen kuramcıların görüş ve düşünceleri doğrultusunda araştırılmış ve bu doğrultuda yorumlanmıştır. Irk ve ırkçılık konusunda uzmanlaşmış aktivist, yazar ve akademisyenlerin çalışmaları doğrultusunda teorinin alt başlıkları incelenmiş, benzer ve farklı görüşleri dile getirilmiştir. Çalışmada, her iki oyun ışığında, sosyal önyargılar, kültürel çatışmalar, aşağılayıcı söylemler, siyah-beyaz çatışması, azınlıkların topluma uyum çabaları, beyaz üstünlüğü, sosyal olarak inşa edilmiş normlar ve ırk meseleleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the examination and evaluation of two plays that shed light on and set an example for English literature were determined and the two plays were examined and analyzed in accordance with the tenets of Critical Race Theory. These plays are The Westbridge (2011) by the British playwright Rachel Delahay and random (2008) by the British playwright debbie tucker green. Both plays were examined in terms of tenets of Critical Race Theory, and the way the theory was handled and its effects in both works were discussed in detail. In addition, in this study, the features of Critical Race Theory in both contemporary English and American literature were investigated and examined in line with the views and thoughts of leading theorists. In this study, the subtitles of the theory were examined in line with the works of activist, writers and academics who specialize in race and racism, and their similar and different opinions were expressed. Topics covered in this study are social prejudices, cultural conflicts, pejorative discourses, black-white conflict, the efforts of minorities to adapt to society, white supremacy, socially constructed norms and race matters.