Uzaktan ve çevrim içi eğitim yoluyla yapılan Türkçe eğitimi çalışmalarının incelenmesi
The research of Turkish education studies carried out through distance and online education
- Tez No: 695618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ONUR KAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, uzaktan ve çevrim içi eğitim yoluyla yapılan Türkçe eğitimi çalışmalarının incelenmesidir. Bu çalışmalar tezler ve makaleler ile sınırlı tutulmuştur. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan temel nitel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmada belirli anahtar kelimelerin taranması sonucu ulaşılan 20 tez ve 18 makale olmak üzere 38 çalışma incelenmiştir. Hem anahtar kelimelerin belirlenmesi sürecinde hem de kullanılacak çalışmaların seçilmesi sürecinde uzman görüşüne başvurulmuştur. Elde edilen veriler betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırmada uzaktan ve çevrim içi eğitim yoluyla yapılan çalışmaların sayısının az olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Doktora tezlerinin alana daha fazla katkı sağladığı düşünüldüğünden bu konuda doktora tezlerinin sayısının yetersiz olduğu görülmüştür. Yapılan çalışmaların beceriden çok konuya odaklandığı sonucuna ulaşılmıştır. Beceriye odaklanan çalışmaların ise konuşma ve yazma becerilerine odaklandığı görülmüştür. Fakat okuma ve dinleme becerilerine odaklanan çalışmaların olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu konuda yapılan çalışmalarda kullanılan çalışma gruplarının genelde öğrenci grubu olduğu görülmüştür. Ayrıca öğretmen çalışma grubunun kullanıldığı çalışmaların az olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenci çalışma grubunun kullanıldığı çalışmalarda daha çok üniversite düzeyindeki öğrencilerle çalışıldığı görülmüştür. Fakat ilkokul düzeyindeki öğrencilerle herhangi bir çalışmanın yapılmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu konuda yapılan çalışmalarda en fazla kullanılan yöntemin tarama yöntemi olduğu görülmüştür. Çalışmaların daha çok ana dili olarak Türkçe öğretimi kategorisinde yapıldığı görülmüştür. Bu konuda yapılan tezlerin daha çok Türkçe ve sosyal bilimler eğitimi (Türkçe eğitimi) anabilim dalında yapıldığı görülmüştür. Bu durum araştırmanın konusunun anabilim dalı ile uyumlu olduğunu doğrulamıştır. ANAHTAR KELİMELER Çevrim İçi Eğitim, Türkçe Eğitimi, Uzaktan Eğitim, Uzaktan Türkçe Eğitimi, Çevrim İçi Eğitim Uygulamaları
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine Turkish education studies conducted through distance and online education. These studies are limited to theses and articles. In the study, the basic qualitative research model, which is one of the qualitative research methods, was used. In the research, 38 studies, including 20 theses and 18 articles having been obtained as a result of scanning certain keywords, were examined. The expert opinion was consulted both in the process of determining the keywords and in selection of the studies to be used. The obtained data is analyzed by descriptive analysis. In the research, it was concluded that the number of studies conducted through distance and online education is few. Since it is thought that doctoral theses contribute more to the field, it has been seen that the number of doctoral theses on this subject is insufficient. It was concluded that the studies focused on the subject rather than the skill. The studies focused on the skill has been seen to focus on speaking and writing skills. However, it was concluded that there are not studies focusing on reading and listening skills. It has been observed that the study groups used in studies on this field are generally student groups. Moreover, it has been concluded that there are few studies in which the teacher study group is used. The studies using the student study group have shown that students were mostly used with students at the university level. However, it was concluded that no study was carried out with the students at primary school level. It has been seen that the most commonly used method in studies on this subject is the scanning method. The studies were mostly conducted in the category of teaching Turkish as a mother tongue. It has been observed that the theses on this subject are mostly made in the field of Turkish and Social sciences education (Turkish education). This has confirmed that the subject of the research is compatible with the major science. KEYWORDS Online Education, Turkish Education, Distance Education, Distance Turkish Education, Online Education Applications